Szczyt pokojowy w Egipcie. Trump i Sisi poprowadzą rozmowy o Strefie Gazy

W egipskim Szarm el-Szejk w poniedziałek odbędzie się szczyt pokojowy dotyczący Strefy Gazy. Spotkanie będzie miało dwóch przewodniczących: prezydenta Egiptu Abdela Fataha el-Sisiego i amerykańskiego przywódcę Donalda Trumpa.

2025-10-12, 07:15

Szczyt pokojowy w Egipcie. Trump i Sisi poprowadzą rozmowy o Strefie Gazy
Pokój w Strefie Gazy coraz bliżej? Ponad 20 państw na szczycie w Egipcie. Foto: EYAD BABA/AFP/East News

Sytuacja w Strefie Gazy. Dwie wizyty Trumpa

"Celem szczytu jest zakończenie wojny w Strefie Gazy, wzmocnienie wysiłków na rzecz pokoju i stabilizacji na Bliskim Wschodzie oraz otwarcie nowego etapu bezpieczeństwa i stabilności w regionie" - ogłosiło biuro prezydenta Sisiego.

Nim Trump dotrze do Egiptu, ma się pojawić w Izraelu. Tam wystąpi w parlamencie (Knesecie), będzie rozmawiał z premierem Benjaminem Netanjahu i rodzinami zakładników Hamasu.

Do Szarm el-Szejk przyjadą przywódcy ponad 20 państw. Do tej pory swój udział zapowiedzieli między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron, premierzy Wielkiej Brytanii - Keir Starmer, Włoch - Giorgia Meloni i Hiszpanii - Pedro Sanchez i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Szczyt bez przedstawiciela Hamasu

Nie wiadomo, czy do Egiptu poleci Netanjahu. Według wstępnych informacji, nie będzie tam przedstawiciela Hamasu. W nocy ze środy na czwartek przedstawiciele Izraela i Hamasu uzgodnili pierwszą fazę planu pokojowego dla Strefy Gazy. Wcześniej, w środę, izraelska armia ogłosiła wstrzymanie walk w Strefie.

W poniedziałek do domów ma wrócić 20 izraelskich zakładników, porwanych do Strefy Gazy przed dwoma laty. Hamas ma też wydać ciała 28 osób, które nie przeżyły niewoli. Z kolei Izrael ma uwolnić niemal dwa tysiące Palestyńczyków, przetrzymywanych w więzieniach. Zawieszenie broni ma nadzorować 200 amerykańskich żołnierzy. Nie wjadą jednak oni do Strefy Gazy.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/PAP/ms

Polecane

Wróć do strony głównej