Wielka Sobota - ostatni dzień Triduum Paschalnego
W kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w miejscach symbolizujących grób Chrystusa. To dzień wyciszenia i oczekiwania na jego zmartwychwstanie.
2016-03-26, 06:40
Posłuchaj
Wielka Sobota, trzeci dzień Triduum Paschalnego, to czas ciszy. Wierni wspominają zstąpienie Jezusa do otchłani. Grzegorz Maciak/IAR
Dodaj do playlisty
Przy Grobie czuwają ministranci, harcerze lub strażacy. Wszystko obywa się w ciszy - mówi ojciec Andrzej Prugar, franciszkanin konwentualny. W modlitwie rozważamy mękę i śmierć Chrystusa.
Powiązany Artykuł

Bazylika Grobu Pańskiego - jedno z najważniejszych miejsc chrześcijaństwa
W święconce jest chleb - na pamiątkę cudownego rozmnożenia chleba przez Chrystusa na pustyni, i mięso - pamiątka baranka paschalnego spożywanego przez Jezusa podczas uczty w wieczerniku w Wielki Czwartek.
W koszyku ze święconką nie może zabraknąć jaj - dodaje ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Episkopatu Polski. Jajka to bowiem symbol nowego życia. To także znak, Jezusa pokonującego śmierć i wychodzącego z grobu.
W Wielką Sobotę, podobnie jak w Wielki Piątek, księża nie odprawiają mszy. Po zmroku świętuje się Wigilię Paschalną i wtedy odprawiana jest msza, ale należy ona już do obchodów Niedzieli Wielkanocnej.
REKLAMA
Tradycyjnie w Wielką Sobotę święci się pokarmy spożywane podczas śniadania w Niedzielę Wielkanocną. Kolorowe pisanki z misternie wykonanymi wzorami ozdobią świąteczne koszyczki i stoły wielkanocne w całej Polsce.
Małgorzata Kunecka z Państwowego Muzeum Etnograficznego mówi, że dawniej kolorowym jajom przypisywano różne znaczenia. Wiązały się z nimi między innymi liczne wierzenia ludowe. Na przykład kiedy budowano dom, pisankę wkładano w fundamenty.
Miało to chronić domowników przed pożarem powodzią i innymi nieszczęściami. Z kolei skorupki pisanek wkładano do uli czy rozrzucano je pod drzewami owocowymi lub zakopywano na polu. Miało to przynieść urodzaj i wszelką pomyślność.
MDM Bytom/You Tube
REKLAMA
Dawniej, zdobionymi jajami też się obdarowywano. Dziewczęta dawały je w prezencie chłopcom, a matki chrzestne obdarowywały nimi swoich chrześniaków.
Najstarsze pisanki gliniane i skorupy jaj znalezione na ziemiach polskich pochodzą z X wieku.
IAR/iz
REKLAMA