Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Tysiące Polaków uczciły pamięć ofiar [RELACJA]

Mija sześć lat od katastrofy samolotu Tu-154M. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób w tym prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską. W całym kraju odbywają się dziś uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy.

2016-04-10, 21:41

Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Tysiące Polaków uczciły pamięć ofiar [RELACJA]

Posłuchaj

Dziś obchody w Katyniu i Smoleńsku. Korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>

Obchody 6. rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem - GALERIA >>>

"Śniadanie w Trójce" z 10 kwietnia 2010 - POSŁUCHAJ>>>

21.11

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawia przed Pałacem Prezydenckim. - Na Krakowskim Przedmieściu musi stanąć pomnik smoleński i pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział.

REKLAMA

Kaczyński mówił, że sprawiedliwość może mieć miejsce tylko wtedy, gdy są odpowiednie przesłanki prawne, jeżeli śledztwa dot. katastrofy smoleńskiej "przyniosą odpowiednie wyniki". - Nie mogę rozstrzygać o tym, jakie te wyniki będą. Wiem, że zaczęły się prawdziwe śledztwa i wiem, że Polacy wielokrotnie mylili się, kiedy przebaczali zbyt łatwo - powiedział.

21.10

- Katastrofa była i to już jest sprawa historyczna - powiedział Lech Wałęsa. Były prezydent skomentował w ten sposób 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wałęsa dodał, że modli się za ludzi, którzy "zapłacili życiem za niedbalstwo rządzących".

TVN24/X-news

20.57

W 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej ksiądz Adam Boniecki powiedział, że mit o zamachach jest nie do przyjęcia i stanowi źródło podziałów.

REKLAMA

20.56

W Bydgoszczy uczczono pamięć prezydenckiego tłumacza Aleksandra Fedorowicza, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Brat zmarłego, Dariusz Fedorowicz, powiedział nad jego mogiłą, że rodziny ofiar smoleńskich nie są dziś osamotnione w dochodzeniu do prawdy, bo stoi za nami powaga państwa polskiego. Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wraz z rodziną zmarłego złożyli kwiaty na grobie tłumacza.

20.32

Na placu Zamkowym w Warszawie rozpoczął się Marsz Pamięci.

20.26

Za chwilę Traktem Królewskim w Warszawie ruszy Marsz Pamięci.

REKLAMA

Pochód przejdzie pod Pałac Prezydencki, gdzie odbędzie się Apel Pamięci i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego/fot.  PAP/Jacek Turczyk Pochód przejdzie pod Pałac Prezydencki, gdzie odbędzie się Apel Pamięci i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego/fot. PAP/Jacek Turczyk

20.17

Zakończyła się msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Bazylice Archikatedralnej. Na placu Zamkowym słuchały jej tysiące uczestników.

Tłumy ludzi na placu Zamkowym uczestniczących w mszy św. w intencji ofiar katastrofy, odprawianej w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej/fot. PAP/Jacek Turczyk Tłumy ludzi na placu Zamkowym uczestniczących w mszy św. w intencji ofiar katastrofy, odprawianej w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej/fot. PAP/Jacek Turczyk

20.05

Przed Pałacem Prezydenckim znów zapłonęły setki zniczy. Ci, którzy od rana tam przychodzą zgodnie mówią, że to dzień zadumy, refleksji i modlitwy.

19.52

Polacy w Kijowie uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Były modlitwy w głównym katolickim kościele w Kijowie i na miejscu mordów Polaków w podkijowskiej Bykowni.

We mszy poświęconej tragicznym kwietniowym rocznicom uczestniczyli miejscowi Polacy, duchowieństwo i przedstawiciele ambasady. Modlitwę w kościele św. Aleksandra celebrował ks. podharcmistrz Sławomir Wartalski.

REKLAMA

Jak mówił - Polacy spotkali się w kościele w dwóch intencjach - pamięci ofiar sowieckiej zbrodni i ofiar katastrofy rządowego samolotu sprzed 6 lat. 

19.45

Polacy w Wielkiej Brytanii wzięli w niedzielę udział w uroczystościach poświęconych szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od porannego składania wieńców przed pomnikiem katyńskim na położonym w zachodnim Londynie cmentarzu Gunnersbury. Wzięło w nich udział około 80 osób.

Centralnym punktem obchodów była msza święta w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli, którego proboszczem był ksiądz Bronisław Gostomski, jedna z ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154M. Ponad 300 wiernych, w tym ambasador RP w Wielkiej Brytanii Witold Sobków, modliło się za dusze osób, które zginęły w katastrofie samolotu.

19.42

W homilii mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej ks. kanonik Piotr Pawlukiewicz mówił, wspominając dzień tragedii, że każdy mógłby powiedzieć dokładnie, co robił o godz. 9 10 kwietnia 2010 roku.

- Takich godzin człowiek ma kilka w życiu, które pamięta doskonale - kiedy umarła matka, kiedy urodziło się dziecko, kiedy brat miał wypadek samochodowy. To, że pamiętamy 10 kwietnia, świadczy o tym, że to była nasza najbardziej osobista sprawa, sprawa bliska jak sprawy rodzinne, jak sprawy najbardziej osobiste - mówił ks. kanonik.

REKLAMA

19.09

Ulicami Krakowa przeszedł VI Biało-Czerwony Marsz Pamięci 

TVN24/X-news

18.59

Rozpoczyna się msza w Archikatedrze św. Jana w Warszawie w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Przewodniczy jej metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.

We mszy uczestniczy prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Po mszy jej uczestnicy przejdą przed Pałac Prezydencki, gdzie odbędzie się Apel Pamięci.

REKLAMA

Msza w Bazylice Archikatedralnej w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej Msza w Bazylice Archikatedralnej w 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej

18.53

Zapraszamy do obejrzenia nagrania debaty Jedynki z udziałem Jacka Sasina (PiS), Anity Gargas (Republika TV) i Magdaleny Merty (wdowa po Tomaszu Mercie)

18.19

Mieszkańcy Białegostoku oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Uroczystości odbyły się przed pomnikiem katastrofy. Złożono także wieńce na grobie byłego wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry.

18.16

Politycy PO oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej w Gdańsku.

REKLAMA

Grzegorz Schetyna, szef PO, Sławomir Rybicki, brat zmarłego Arkadiusz Rybickiego, TVN24/X-news

17.52

Lucyna Gągor, wdowa po generale Franciszku Gągorze, TVN24/X-news

17.38

W radiowej Jedynce rozpoczęła się debata z udziałem Jacka Sasina (PiS), Anity Gargas (Republika TV) i Magdaleny Merty (wdowa po Tomaszu Mercie).

Zapraszamy do słuchania >>>

REKLAMA

17.35

Prezydent Andrzej Duda, Marta Kaczyńska i Jarosław Kaczyński odsłonili tablicę pamiątkową ku czci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął sześć lat temu w katastrofie smoleńskiej.

Tablicę wmurowano w ścianę Pałacu Prezydenckiego. Wyryty na niej napis głosi, że "w tym budynku pracował i mieszkał w latach 2005-2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej profesor Lech Kaczyński". Napis przypomina, że był on uczestnikiem opozycji demokratycznej: współpracownikiem Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, działaczem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i delegatem na Pierwszy Krajowy Zjezd "Solidarności". W stanie wojennym był internowany.

17.26

Prezydent Andrzej Duda: jesteśmy winni rzetelne zbadanie tego, co się stało, ale bez politycznej kłótni

17.15

Prezydent Andrzej Duda: zwracam się dzisiej z apelem - wybaczmy sobie wzajemnie

17.12

Prezydent Andrzej Duda: wszyscy byliśmy wtedy zjednoczeni, pamiętam tamte dni

17.09

Prezydent Andrzej Duda: tamten dzień uświęcił to miejsce, w którym mam dzisiaj zaszczyt stać

REKLAMA

17.05

Prezydent Andrzej Duda: ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi >>>

17.02

Uczestnicy uroczystości przed Pałacem Prezydenckim odśpiewali hymn Polski.

16.49

Prezydent Andrzej Duda będzie przemawiał przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Wystąpienia można słuchać w radiowej Jedynce lub oglądać na żywo na stronie internetowej >>>

16.41

Za chwilę przed Pałacem Prezydenckim odsłonięta zostanie tablica poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu. W uroczystości udział wezmą m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

16.14

Odsłonięcie tablicy ku czci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Szef MON Antoni Macierewicz powiedział, że w katastrofie smoleńskiej zginęła polska elita, ludzie, kórzy żyli dla Polski.

REKLAMA

Tablicę odsłonili wspólnie Antoni Macierewicz, Jarosław Kaczyński, Ewa Błasik oraz Lucyna Gągor.

15.30

Z Placu Trzech Krzyży o godzinie 15.30 w kierunku Pałacu Prezydenckiego ruszył Marsz z Portretami.

Jego uczestnicy uczestniczyć będą później w oficjalnych uroczystościach na Krakowskim Przedmieściu i wysłuchają wystąpienia prezydenta.

15.28

Szefowa polskiej delegacji, Anna Maria Anders przemawiała w Smoleńsku. Jak zaznaczyła, prezydent Lech Kaczyński i 95 osób zginęło w drodze na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. W uroczystościach uczestniczy 180 osób z Polski.

REKLAMA

Po przemówieniu rozpoczęła się modlitwa ekumeniczna.

15.21

- 10 kwietnia musi być dniem dobrej pamięci, nie przeciw, ale dla - zaapelował przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Lider PO wystąpił podczas spotkania Klubu Obywatelskiego pt. "Pamięć, która powinna łączyć" w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Schetyna mówił, że "historia ostatnich 6 lat jest tak bardzo trudna". - Jesteśmy dziś wszędzie tam, gdzie leżą ofiary tej okropnej i strasznej katastrofy - mówił.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna składa kwiaty przed grobem byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego w Bazylice Mariackiej w Gdańsku/fot. PAP/Adam Warżawa Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna składa kwiaty przed grobem byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego w Bazylice Mariackiej w Gdańsku/fot. PAP/Adam Warżawa

15.12

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie znów zgromadziły się tłumy, jak sześć lat temu, po katastrofie smoleńskiej.

Posłuchaj

Polacy oddają hołd tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej. Materiał Karola Tokarczyka (IAR) 0:38
+
Dodaj do playlisty

14.49

Pod lipą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, posadzoną przed sześciu laty w ogrodzie Szpitala Sapieżyńskiego w Wilnie, złożono w niedzielę kwiaty. W kościele św. Rafała odbyła się msza w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

REKLAMA

14.46

Wspólnie zastanówmy się, gdzie byliśmy 10 kwietnia 2010 roku, jaką drogę przebyliśmy od tego czasu i co nas na niej spotkało - tak audycję specjalną w Trójce rozpoczął prowadzący Marcin Zaborski >>>

Gośćmi rozmowy byli Paweł Kowal, prof. Henryk Domański i Bogusław Chrabota.

14.39

Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej byłej minister rozwoju regionalnego Grażynie Gęsickiej na budynku Ministerstwa Rozwoju. Tablicę odsłonili wspólnie córka tragicznie zmarłej minister, Klara oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

14.30

Przed warszawskim Ratuszem odsłonięto tablicę poświęconą pamięci byłego prezydenta Polski, a wcześniej prezydenta Warszawy - Lecha Kaczyńskiego. W uroczystości wziął udział szef Prawa i Sprawiedliwości i brak zmarłego prezydenta - Jarosław Kaczyński.

14.28

Debata Jedynki: czy poznamy prawdę o katastrofie smoleńskiej? >>>

14.00

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem upamiętniającym jej ofiary na stołecznych Wojskowych Powązkach. Prezydent złożył też wieńce przed grobami ofiar katastrofy.

REKLAMA

Później Andrzej Duda złożył kwiaty na grobie Ryszarda Kaczorowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej.

13.41

Przed Pałacem Prezydenckim przybywa zniczy.

13.02

Banner przedstawiający tragicznie zmarłą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich pojawił się na Rotundzie przy rondzie Dmowskiego w Warszawie.

REKLAMA

Fot. PAP/Jakub Kamiński Fot. PAP/Jakub Kamiński

12.28

- W katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli bliscy nam ludzie - mówią Polacy z Białorusi, którzy udziałem w nabożeństwie dołączyli się do uroczystości rocznicowych organizowanych w Polsce oraz Katyniu i Smoleńsku.

12.14

Premier i prezes PiS złożyli kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Na cmentarz oprócz Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło, przyjechali między innymi ministrowie obrony i spraw wewnętrznych, przedstawiciele prezydiów Sejmu i Senatu, a także politycy PiS i członkowie rodzin smoleńskich.

Fot. PAP/Tomasz Gzell Fot. PAP/Tomasz Gzell

11.47

- Każdy z nas ma swoje przeżycie związane z 10 kwietnia. Poprzedniego wieczoru byliśmy z żoną na kolacji u Magdy i Tomka Mertów. Rozmawialiśmy o wydarzeniach związanych z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej - wspominał w radiowej Jedynce historyk i senator PiS Jan Żaryn.

Czytaj więcej >>>

REKLAMA

11.35

Kancelaria Prezydenta na Twitterze:

Fot. Twitter/prezydentpl Fot. Twitter/prezydentpl

11.21

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło złożyli kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Pochowano tam Katarzynę Doraczyńską i Pawła Wypycha z Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Na cmentarz na Bródnie przybyli też między innymi marszałek Senatu, ministrowie rządu Beaty Szydło oraz politycy PiS.

11.17

Zastępca ambasadora Polski w Rosji Mirosław Cieślik złożył kwiaty podczas uroczystości w miejscu katastrofy samolotu prezydenckiego Tu-154M w Smoleńsku.

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

11.10

Ludzie lewicy, rodzina i przyjaciele zebrali się o 8.41 przed grobem Jerzego Szmajdzińskiego. Złożyli kwiaty i znicze. Sześć lat temu Jerzy Szmajdziński znalazł się w delegacji, która miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Były premier Leszek Miller mówił, że każda z ofiar katastrofy smoleńskiej zasługuje na szacunek i pamięć.

REKLAMA

Posłuchaj

Leszek Miller o rocznicy katastrofy smoleńskiej (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

10.53

W Krakowie odbył się VI Biało-Czerwony Marsz Pamięci. Uczestnicy pochodu pod patronatem Zuzanny Kurtyki, wdowy po prezesie IPN Januszu Kurtyce, przeszli w niedzielę rano krakowskimi ulicami pod Krzyż Katyński u stóp Wawelu, gdzie odbyły się uroczystości z okazji 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik Fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

10.49

- 10 kwietnia 2010 roku to jeden z najsmutniejszych dni, jakie mi przyszło przeżywać - powiedziała szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa po zakończeniu uroczystości na Powązkach.

Posłuchaj

Beata Kempa o rocznicy katastrofy smoleńskiej (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

10.36

Polacy w całym kraju oddają hołd ofiarom katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem. Jak na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim mówiła Lucyna Gągor, wdowa po generale Franciszku Gągorze, który zginął w katastrofie, nie ma znaczenia gdzie upamiętnia się tragicznie zmarłych, bo najważniejsza jest sama pamięć o tych, których nie ma już wśród nas.

Posłuchaj

Lucyna Gągor o rocznicy katastrofy smoleńskiej (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

10.19

Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński złożyli kwiaty przy grobach ofiar katastrofy smoleńskiej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W Panteonie Wielkich Polaków w świątyni na warszawskim Wilanowie pochowani są między innymi: ostatni prezydent na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski, oraz trzech duchownych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

REKLAMA

Fot. PremierRP/Twitter Fot. PremierRP/Twitter

10.04

Po wyjściu z krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu prezydent Andrzej Duda mówił, że wizyta w tym miejscu stała się dla niego tradycją. Zaznaczył, że wizyty przy grobie pary prezydenckiej zawsze łączą się dla niego z wielkimi emocjami. - Wspomnienie pana prezydenta i jego małżonki, wspomnienie moich przyjaciół i innych ludzi, których znałem, którzy wtedy zginęli - przecież to był dla nas wszystkich szok. Więc oczywiście, że emocje cały czas są - mówił Andrzej Duda.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj

Andrzej Duda o rocznicy katastrofy smoleńskiej (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

09.57

Politycy PO składają kwiaty przed grobem byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Fot. PAP/Adam Warżawa Fot. PAP/Adam Warżawa

09.38

We wtorek w Sejmie oficjalne otwarcie wystawy "Portrety smoleńskie" pędzla Małgorzaty Wrochny. Składa się na nią 96 portretów ofiar katastrofy Tu-154M. Wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich. Honorowy patronat nad ekspozycją objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

09.30

Modlitwę za ofiary katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim odmówił ksiądz Zdzisław Tokarczyk. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wspominał jako człowieka, który przelał ostatnią kroplę krwi za ojczyznę. Apelował do zebranych, by nie poddawali się i nadal walczyli o prawdę.

REKLAMA

Posłuchaj

Ksiądz Zdzisław Tokarczyk o katastrofie smoleńskiej (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

09.27

Krakowianie przy sarkofagu pary prezydenckiej w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

09.22

Historyk, profesor Wojciech Roszkowski powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że zbrodnia katyńska i katastrofa smoleńska są w niezwykle symboliczny sposób splecione. Profesor Roszkowski mówi, że polska delegacja, chciała 10 kwietnia 2010 roku oddać hołd wymordowanym w 1940 roku przez sowietów Polakom i przypomnieć o tej zbrodni światu.

Posłuchaj

Profesor Wojciech Roszkowski o katastrofie smoleńskiej (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

09.01

Na Krakowskim Przedmieściu trwają uroczystości związane z 6. rocznicą katastrofy smoleńskiej. Przed Pałac Prezydencki przybyli m.in. Beata Szydło i Jarosław Kaczyński. Wraz z premierem i szefem PiS pod Pałac przybyła także liczna delegacja, złożona między innymi z ministrów, polityków PiS, a także liczna grupa osób z biało-czerwonymi flagami i portretami ofiar katastrofy.

Obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim - GALERIA >>>

REKLAMA

Fot. PremierRP/Twitter Fot. PremierRP/Twitter

08.55

Na Powązkach trwają uroczystości zorganizowane przez Urząd m.st. Warszawy.

Fot. PAP/Tomasz Gzell Fot. PAP/Tomasz Gzell

08.50

Premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński uczestniczyli w niedzielę rano w mszy św. odprawionej w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w intencji osób, które zginęły 6 lat temu pod Smoleńskiem.

Fot. PAP/Marcin Obara Fot. PAP/Marcin Obara

08.45

Kancelaria Prezydenta na Twitterze:

Fot. Twitter/prezydentpl Fot. Twitter/prezydentpl

08.43

O 8.41, w Smoleńsku uczczono pamięć ofiar katastrofy lotniczej. Obok dwóch brzóz, które były świadkami wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku stanęli polscy dyplomaci pracujący w Rosji oraz rosyjska Polonia. Minutą ciszy uczczono pamięć tragicznie zmarłych pasażerów i załogi Tu-154M. Na lotnisko Siewiernyj przyszli także Rosjanie, wśród nich między innymi te osoby, które sześć lat temu brały udział w akcji ratowniczej.

REKLAMA

Posłuchaj

Korespondencja ze Smoleńska Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:39
+
Dodaj do playlisty

08.41

Na warszawskich Powązkach rozpoczęły się centralne uroczystości 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej. O 8:41 - w dokładną godzinę katastrofy, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką, uczczono pamięć ofiar tragedii z 2010 roku. Składane też są kwiaty przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Pamięć o zmarłych uczczono też pod Pałacem Prezydenckim minutą ciszy. W wielu miastach Polski odezwały się syreny alarmowe.

08.35

Tak wyglądał wczoraj wieczorem budynek Kancelarii Premiera.

Fot. PremierRP/Twitter Fot. PremierRP/Twitter

08.34

W stolicy Białorusi, Mińsku odbędzie się msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i ich rodzin. Msza (początek o godzinie 10.30 czasu polskiego) zostanie odprawiona w kościele katedralnym pw. Najświętszej Maryi Panny z inicjatywy Ambasady Polski na Białorusi. Rzecznik prasowy polskiej Ambasady w Mińsku Marcin Wojciechowski powiedział Polskiemu Radiu, że mszę odprawi w języku polskim ksiądz Jerzy Kosobucki, biskup pomocniczy diecezji mińsko-mohylewskiej.

Posłuchaj

Rzecznik prasowy polskiej Ambasady w Mińsku Marcin Wojciechowski o mszy w Mińsku (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

08.31

W miejscu katastrofy smoleńskiej - w niedzielę rano - odbyła się msza z udziałem pielgrzymów z Białegostoku.

REKLAMA

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

08.20

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w niedzielę rano w modlitwie przy grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Razem z nim hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddaje Marta Kaczyńska wraz z córkami.

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

07.48

Po katastrofie wszyscy byliśmy w szoku, do dzisiaj to przeżywamy - mówią PAP mieszkańcy Smoleńska.

07.30

W Sejmie uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Marszałkowie: Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele Prezydium Sejmu złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi tragicznie zmarłych parlamentarzystów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego. Kwiaty złożyła też delegacja klubu Platformy Obywatelskiej - wiceszef partii Tomasz Siemoniak, wicemarszałek Sejmu Małgorzata KIdawa-Błońska oraz posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Fot. PAP/Leszek Szymański Fot. PAP/Leszek Szymański

07.22

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na warszawskich wojskowych Powązkach - to tu co roku odbywają się uroczystości związane z kolejnymi rocznicami 10 kwietnia 2010 r. W niedzielę będą tu m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Beata Szydło.

REKLAMA

(Źródło: PAP)

07.08

Polonia z Chicago upamiętnia ofiary tragedii smoleńskiej. Środowisko polonijne w katastrofie Tu-154M straciło zasłużonego działacza i członka Rodzin Katyńskich, Wojciecha Seweryna. Jego działalność uhonorowały władze Chicago nadając części znanej ulicy Milwaukee jego imię. Wojciech Seweryn był pomysłodawcą i architektem pomnika katyńskiego który stanął na cmentarzu świętego Wojciecha. Dziś w tym miejscu w samo południe odmówiona będzie wspólna modlitwa z okazji szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Posłuchaj

Korespondencja z Chicago Jana Pachlowskiego (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

06.50

W przeddzień rocznicy katastrofy Tu-154M, miejsce tragedii zostało uprzątnięte. Smoleńskie służby miejskie wywiozły część zwiędłych kwiatów i wypalonych zniczy. Mieszkańcy miasta zastanawiają się kiedy stanie w tym miejscu pomnik upamiętniający ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Posłuchaj

Korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:43
+
Dodaj do playlisty

06.36

Smoleńskie lotnisko Siewiernyj, symboliczna brzoza, przy której odbywają się co roku uroczystości upamiętnienia - miejsca odwiedzane przez Polaków i Rosjan, w hołdzie tym, którzy zginęli w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 roku. Jak wygląda po sześciu latach?

REKLAMA

(Źródło: PAP)

06.14

Główne obchody z udziałem władz państwowych odbędą się w Warszawie; będą trwały cały dzień. Zaplanowane są m.in. uroczystości przed Pałacem Prezydenckim, a także na stołecznych wojskowych Powązkach. Delegacja władz państwowych udaje się też do Smoleńska.

06.00

Od rana w całym kraju odbywać się będą obchody upamiętniające ofiary katastrofy. W ich intencji odprawione zostaną msze, pamięci ofiar dedykowane będą marsze, koncerty i wystawy. W wielu miejscach zapłonie 96 zniczy. W niektórych miastach o godz. 8.41 zabrzmią syreny.

Program obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej - czytaj więcej >>>

REKLAMA

***

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M, którym polska delegacja udawała się do Katynia na uroczystości związane z 70. rocznicą zamordowania tam polskich oficerów przez radzieckie NKWD. W katastrofie, do której doszło w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

IAR/PAP/polskieradio.pl/aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej