Teatr ITAN szansą dla niewidomych aktorów
Dysfunkcje wzroku nie muszą przekreślać marzeń o występach u boku profesjonalnych aktorów. Artur Dziurman, aktor i reżyser oraz krakowska grupa Scena Moliere od 3 lat prowadzą instytucję wyjątkową – jedyny w Polsce profesjonalny teatr niewidomych ITAN. W Polskim Radiu 24 rozmowa o jego dotychczasowej działalności oraz o trudach, radościach, wyzwalaniu się z ograniczeń i osobistych lęków aktorów, którzy go tworzą.
2016-04-16, 22:00
Posłuchaj
Teatr ITAN – Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego, działający przy fundacji o tej samej nazwie, kontynuuje dorobek Stowarzyszenia Scena Moliere w Krakowie. W każdym ze swoich spektakli konsekwentnie przełamuje granice twórczości amatorskiej i możliwości osób niepełnosprawnych wzrokowo.
– Nasz teatr jest teatrem myśli, słowa, a także ogromnych emocji. Jest on również wizualnie połączony z dwoma formami sztuki. Mam tu na myśli sztukę filmową i właśnie teatralną. Te dwa światy w naszych występach przenikają się wzajemnie. To, czego niewidzący nie są w stanie wyrazić ciałem wyrażane jest filmem. Ten prosty, a jednocześnie ciekawy zabieg sprawia, że spektakle Teatru ITAN tworzą dobrze złożoną całość, w której każdą scenę filmową uzasadnia teatralna – powiedział Artur Dziurman.
Arturowi Dziurmanowi i jego współpracownikom w ciągu trzech lat udało się stworzyć 6 multimedialnych spektakli z powodzeniem granych w całej Polsce. Zaangażowało się w nie ponad 100 niewidomych i niedowidzących artystów.
Na temat działania teatru oraz współpracy na linii sztuka-biznes mówił także Grzegorz Daniluk, przedsiębiorca i aktor amator, który w finansowy sposób wspiera Teatr ITAN oraz czynnie bierze udział w jego pracach.
REKLAMA
Goście Polskiego Radia 24 mówili również o największym dokonaniu Teatru ITAN, którym jest powstający właśnie pełnometrażowy film fabularny „Marzenie”.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA