Przemysłowe zabytki z Górnego Śląska na światowej liście UNESCO?
Międzynarodowi eksperci ds. dziedzictwa przemysłowego przyjechali na Górny Śląsk, by zwiedzić Tarnowskie Góry, Katowice i Zabrze. Podczas wizyty obejrzeli pogórnicze zabytki, których wpisania na światową listę dziedzictwa UNESCO chciałaby Polska. Czy jest szansa na zrealizowanie tego celu? Co daje wpisanie konkretnego obiektu na światową listę dziedzictwa?
2016-04-17, 17:41
Posłuchaj
Wizyta sir Neila Cossonsa, Barry’ego Gamble i prof. Massimo Perite’a trwała od niedzieli do czwartku. Poza Tarnowskimi Górami w planie wizyty znalazło się zwiedzanie Muzeum Śląskiego i Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
– Zakłady wodociągowe, a także podziemne pozostałości kopalni, stanowiące największy tego typu kompleks w Polsce, mają szansę, by znaleźć się na liście UNESCO. Trafiają na nią obiekty, które miały wyjątkowe znaczenie dla ludzkości. Bez wątpienia, w życiu Ślązaków kopalnie odegrały niezwykle ważną rolę – powiedział Zbigniew Pawlak ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Tarnowskie Góry są „perłą” istniejącego w tamtym regionie Szlaku Zabytków Techniki. Dwie główne atrakcje turystyczne to Zabytkowa Kopalnia Srebra (otwarta dla turystów w 1976 r.) i Sztolnia Czarnego Pstrąga (udostępniona w 1957 r.).
Na Liście Światowego Dziedzictwa znajduje się obecnie 1031 obiektów i tylko 14 z nich jest w Polsce. Wniosek w sprawie wpisu górnośląskich zabytków został złożony w styczniu. Decyzja ma zapaść najwcześniej w czerwcu przyszłego roku.
REKLAMA
– Wpis na listę daje niesamowity prestiż, promocję i rozpoznawalność na całym świecie – podkreśliła dr Katarzyna Piotrowska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Polskie Radio 24/db/pj
REKLAMA