PiS złożył w Sejmie projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
Projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym został wniesiony do laski marszałkowskiej. Przygotowała go grupa posłów PiS.
2016-04-29, 17:56
Posłuchaj
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki o projekcie nowelizacji ustawy o TK (IAR)
Dodaj do playlisty
Projekt dotyczy "określenia właściwości i ustroju Trybunału Konstytucyjnego, zasad postępowania przed TK, zasad i trybu orzekania oraz wykonywania orzeczeń" - jak można przeczytać w opisie na sejmowych stronach internetowych.
Tutaj oryginalny tekst projektu ustawy autorstwa PiS
Powiązany Artykuł

Spór wokół TK
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że jest to próba wyjścia z propozycją kompromisu przed następnym spotkaniem, na które marszałek Sejmu zaprosi przedstawicieli klubów parlamentarnych, także opozycyjnych. Będą oni mieli wtedy okazję dyskutować o tych propozycjach - dodał Ryszard Terlecki.
Pod koniec marca w Sejmie odbyło się spotkanie liderów partii w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, zaproszonych przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego: PiS (a także współpracujących z nią Solidarnej Polski i Polski Razem), PO, Kukiz'15, Nowoczesnej, PSL oraz ugrupowań pozaparlamentarnych: KORWiN, SLD i Partii Razem.
REKLAMA
Prezes PiS Jarosław Kaczyński po marcowym spotkaniu ocenił, że rozpoczął się dialog polityczny, tak bardzo Polsce potrzebny; to była rozmowa, a nie wojna - mówił. Dodał, że Sejm podejmie prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, a partie będą mogły przedstawić swoje propozycje zmian. Szansy na porozumienie ws. TK nie wykluczały po marcowym spotkaniu Nowoczesna, PSL, SLD i KORWiN. Chęci kompromisu ze strony PiS nie widziały natomiast PO i Partia Razem.
W czwartek prezes PiS stwierdził, że są poważne szanse na kompromis ws. TK. - Widzę poważne szanse na kompromis - oświadczył Jarosław Kaczyński, odpowiadając na pytanie dziennikarzy. - Na pewno opozycję zaprosimy i sądzę, że część opozycji przyjdzie - dodał.
W piątek do tych słów odniósł się w Sejmie szef Nowoczesnej Ryszard Petru. - Nie ma sensu kolejne spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Czuję się przez niego wprowadzony w błąd, a szczególnie wprowadził w błąd opinię publiczną - powiedział. Przypomniał, że jego partia w połowie marca zgłosiła kompromisową propozycję rozwiązania kryzysu wokół TK. Zakładała ona, że podstawowym warunkiem rozwiązania konfliktu wokół TK musi być opublikowanie w Dzienniku Ustaw wyroku TK z 9 marca ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS.
Projekt PiS
Zgodnie z projektem, pełny skład sędziowski oznacza co najmniej 11 sędziów. Trybunał orzeka w pełnym składzie między innymi w sprawach dotyczących sporów kompetencyjnych pomiędzy centralnymi organami państwa, czy w sprawach ustaw, które zostały przekazane Trybunałowi przez prezydenta. W pełnym składzie Trybunał ma także orzekać w sprawach dotyczących ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
REKLAMA
Źródło: TVN24/x-news
W innych sprawach, między innymi dotyczących zgodności ustaw z konstytucją, właściwy jest skład siedmioosobowy, a w sprawach zgodności z ustawą zasadniczą innych aktów normatywnych - skład trzyosobowy.
Orzeczenie co do zasady zapada zwykłą większością głosów. Wyjątkiem są orzeczenia w pełnym składzie, dotyczące między innymi konstytucyjności ustaw. Wówczas obowiązuje większość 2/3 głosów.
PiS proponuje także zmiany dotyczące kolejności rozpatrywania spraw przez Trybunał. Zgodnie z projektem, terminy rozpraw, na których rozpoznawane są wnioski, wyznaczane są według kolejności wpływu spraw do Trybunału. Zasada ta jednak nie dotyczy m.in.: wniosków w sprawie zgodności ustaw z Konstytucją przed ich podpisaniem, wniosków w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy budżetowej, wniosków w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym czy wniosków w sprawie sporów kompetencyjnych między centralnymi konstytucyjnymi organami państwa.
REKLAMA
Wybór sedziów TK
Zgodnie z projektem, kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego przedstawia co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu. Sejm wybiera sędziów większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. Podobnie jak obecnie, nowo wybrany sędzia składa ślubowanie przed prezydentem.
Projekt określa też sposób wybierania prezesa i wiceprezesa Trybunału. Powołuje ich prezydent spośród co najmniej trzech kandydatów przedstawionych na każde ze stanowisk przez Zgromadzenie Ogólne sędziów.
Projekt PiS określa, że publikacji orzeczeń Trybunału w "Dzienniku Ustaw" i "Monitorze Polskim" dokonuje, tak jak obecnie, premier.
Zgodnie z zapisem w projekcie, ustawa o Trybunale Konstytucyjnym wchodzi w życie dwa tygodnie po jej opublikowaniu.
REKLAMA
Eksperci przygotują własny projekt
Szef klubu PiS poinformował też, że powołany przez marszałka Sejmu zespół ekspertów, który bada sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego, nadal pracuje i ma przygotować własny projekt zmian.
Zespół został powołany po opinii wydanej przez Komisję Wenecką, która zaleciła między innymi opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca. Trybunał orzekł wówczas o niekonstytucyjności tzw. "ustawy naprawczej" autorstwa PiS z grudnia ubiegłego roku. Orzeczenie nie zostało jednak opublikowane, bo rząd twierdzi, że Trybunał wydał wyrok niezgodny z obowiązującą ustawą.
Grudniowa ustawa autorstwa PiS zakładała między innymi, że wszystkie sprawy rozpatrywane są przez Trybunał w kolejności ich wpływu, a skład sędziowski w najważniejszych sprawach musi liczyć co najmniej 13 sędziów. Tymczasem dopuszczonych do orzekania jest dwanaścioro sędziów - troje zaproponowanych przez PiS i wybranych na początku grudnia przez Sejm, mimo ślubowania nie zostało dopuszczonych do orzekania przez prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego.
Spór wokół TK
Od kilku miesięcy trwa kryzys wokół TK, który od końca listopada do początku kwietnia nie wydawał innych orzeczeń niż związanych ze sprawami TK. 3 grudnia zeszłego roku TK orzekł o niekonstytucyjności przepisu ustawy o TK, w zakresie w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Tym samym TK uznał, że wybór pozostałej trójki - Hausera, Jakubeckiego i Ślebzaka - był zgodny z konstytucją. Prezydent nie odebrał od tych trzech osób ślubowania.
TK nie wyznaczał do kwietnia terminów rozpraw, chcąc najpierw zbadać grudniową nowelę ustawy o TK autorstwa PiS. 9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela narusza konstytucję. Według rządu, nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany - podobnie jak kolejne - wydawane z pominięciem grudniowej noweli.
Nowela określa m.in. pełny skład TK jako co najmniej 13-osobowy i wprowadza zasadę rozpatrywania spraw według kolejności wpływu. Zdania odrębne 9 marca złożyli sędziowie Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski, według których TK powinien orzekać w składzie 15 sędziów i działać według przepisów nowelizacji. Po zbadaniu tej nowelizacji TK wydaje kolejne wyroki - dotychczas wydał ich pięć. Na maj zaplanowane jest ogłoszenie dwóch kolejnych orzeczeń.
REKLAMA
IAR/PAP, to
REKLAMA