"Dziękuję za wasze wybitne życie". Prezydent wręczył Ordery Orła Białego
Order Orła Białego ma wielkie znaczenie dla Rzeczypospolitej. W ten order wpisana jest polska historia - podkreślał prezydent w Święto Konstytucji 3 Maja, podczas uroczystości wręczenia odznaczeń na Zamku Królewskim. We wtorek przypada 225. rocznica uchwalenia tej konstytucji.
2016-05-03, 14:48
Posłuchaj
Andrzej Duda o odznaczonych Orderem Orła Białego (IAR)
Dodaj do playlisty
Prezydent odznaczył Orderem Orła Białego: Irenę Szewińską, Michała Lorenca, Michała Kleibera, Wandę Półtawską, Zofię Romaszewską, Bronisława Wildsteina. Andrzej Duda dziękował odznaczonym za ich "wybitne życie". - Wybitne życie z punktu widzenia państwa polskiego, a także służby dla polskiego społeczeństwa. Służby często w bardzo trudnych czasach. Służby odważnej bez obawy, nie tak jak dzisiaj, tylko o krytykę, ale bez obawy często o prześladowanie, czasem więzienie - tak było - powiedział.
Prezydent dziękował też za "rozświetlanie przez wiele lat mroków PRL-u swoją działalnością, radością, satysfakcją, wiarą", a także za działalność późniejszą "dla polskiego państwa, dla budowania jego wielkości, nowoczesności, dla sprawienia radości i satysfakcji rodakom, a wreszcie dla prawdy i dla obrony praw słabszych, pokrzywdzonych, często pozostających w głębokim poczuciu niesprawiedliwego, nieuczciwego traktowania".
Podkreślił, że wręczając ordery usłyszał od odznaczonych "wiele skromnych słów": "nie zasłużyłam", "nie spodziewałem się". - Jeżeli państwo się nie spodziewaliście, uważacie, że nie zasłużyliście, to tym bardziej znaczy o waszej wielkości (...), a skromność świadczy (...) o człowieku - mówił prezydent.
Zwracając się do Ireny Kirszenstein-Szewińskiej, jednej z najwybitniejszych w historii lekkoatletek, Duda dziękował za sportowe sukcesy i "rozsławianie Polski na świecie". - Za to, że przynosiła tak wiele radości Polakom w tak bardzo trudnych dla nas latach zdobywając laury na najważniejszych sportowych imprezach - zaznaczył prezydent. Podziękował też Szewińskiej za działalność po zakończeniu kariery sportowej, na rzecz polskiego ruchu olimpijskiego.
REKLAMA
Prezydent dziękował też b. prezesowi Polskiej Akademii Nauk Michałowi Kleiberowi za lata przewodniczenia PAN i reprezentowania Polski w wielu instytucjach naukowych i przynoszenie "swoją postawą chluby Rzeczypospolitej". - Dziękuję też za gotowość do służby w trudnych czasach, bo to ważne, żeby zawsze pozostać sobą i zawsze zostać przy swoich wartościach zachowując jednocześnie klasę, którą powinna się znamionować polska inteligencja i polska nauka - powiedział prezydent.
Andrzej Duda zwracając się do kompozytora Michała Lorenza mówił o jego twórczości i "niezłomnej postawie". - Zawsze był pan sobą i nigdy, nawet trudnych czasach, nie bał się pan twardo głosić swoich poglądów, pokazywać swojej postawy - zauważył.
(Źródło: TVN24/x-news)
Wandzie Półtawskiej, lekarce i działaczce na rzecz rodziny i życia nienarodzonych prezydent podziękował "za lata służby". Podkreślił, że chciał podejść do b. więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck, by nie musiała wstawać. Jak zaznaczył, osoba taka, jak Półtawska "o takiej moralności i tak wielkiej etyce i twardych zasadach mogła nie wstawać przed prezydentem Rzeczypospolitej".
REKLAMA
- Dziękuję, że pani wstała i spotkaliśmy się prawie na środku tej sali, mimo że lata służby nadwyrężyły pani siły - mówił Duda. - Jestem zaszczycony, że mogłem wręczyć pani to oznaczenie - zaznaczył.
Podziękował Półtawskiej za niezłomna działalność przez dziesięciolecia, od czasów młodości, służby harcerskiej, konspiracji, cierpienia w obozie, a potem za "świadectwo wiary, wartości rodziny, życia ludzkiego, zwłaszcza dzieci, zwłaszcza nienarodzonych". - Za wiarę i służbę tak niezwykle cenioną przez naszego ojca świętego Jana Pawła II, bardzo dziękuję - powiedział prezydent.
Według Andrzeja Dudy to Zofia Romaszewska, opozycjonistka w PRL, powiedziała, że nie zasłużyła na odznaczenie. - Pani Zofio, zasłużyła pani. Była pani cichą bohaterką Komitetu Obrony Robotników. To pani ofiarnie działała w biurze interwencyjnym w czasach najtrudniejszych, kiedy szło się za to do więzienia - wskazał. Dodał, że jej mąż Zbigniew (zm. w 2014 r.) był bardziej znany będąc politykiem po 1989 r., ale - mówił prezydent - Zofia cały czas "cicho działała, robiąc swoją pracę na rzecz ludzi, także w Senacie".
- Zawsze na służbie, zawsze w gotowości do służenia - nie do tego, żeby być na świeczniku - tylko właśnie do cichej służby. Jednocześnie była pani i jest w sercu żoną, prowadząca dom, także w tych najtrudniejszych czasach, jest pani mamą, która poświęcała się wychowaniu także w tych najtrudniejszych czasach, mając świadomość wszystkich niebezpieczeństw związanych z aresztowaniem a związku z tym z pozostawieniem dziecka, jednak niezłomnie służyła pani ojczyźnie, temu byśmy odzyskali wolność, ale przede wszystkim służyła zwykłym ludziom, robotnikom - powiedział Duda.
REKLAMA
- Szanowny panie redaktorze, ale przede wszystkim - mogę to z całą mocą powiedzieć - człowieku niezłomny, wielki polski inteligencie, ukazujący ten etos polskiej inteligencji przez wszystkie lata - tymi słowami zwrócił się prezydent do Bronisława Wildsteina.
- Człowieku nieustraszony od wczesnej młodości, od studenckiej walki o niepodległą i prawdziwie suwerenną Polskę, o Polskę zasad, możliwość podtrzymywania polskiej tradycji w przestrzeni publicznej, oficjalnie, a nie tylko poprzez podziemie. Zawsze głosicielu swoich przekonań bez strachu, bez chodzenia na moralne kompromisu - mówił prezydent.
Dziękował Wildsteinowi za gotowość do służby dla Polski "mimo wcześniejszych prześladowań, a potem czasem zmasowanej, wściekłej krytyki".
- Głosicielu prawdy i człowieku żądający prawdy i niezłomnie do niej dążący, także prawdy o czasach PRL-u i o tym, jaka zachowywali się ludzie i kim byli. Dziękuję za to i proszę o jeszcze" - powiedział prezydent. - I proszę wszystkich państwa o jeszcze. Panią Wandę też proszę o jeszcze - dodał.
REKLAMA
"To jest zobowiązanie"
Bronisław Wildstein, zabierając głos w imieniu odznaczonych, podkreślił, że traktują odznaczenie jako zobowiązanie. - Jest coś, co łączy różne nasze działania. To jest świadomość, perspektywa tego, że nasze indywidualne przedsięwzięcia, poczynania odnajdują się w horyzoncie czegoś, co nazywamy dobrem wspólnym - powiedział.
Na zakończenie uroczystości o głos poprosiła Wanda Półtawska. "(...) Jest 3 maja. Pierwszą defiladą, jaką pamiętam, był pułk husarii konnej i Piłsudski na Kasztance, a ja, dziecko, byłam wniesiona na trybuny i pokazywali mi to" - mówiła. - I żyłam cały czas tą świadomością, że jest 3 Maj, że jest Polska i sens życia. I panu prezydentowi dziękuję za ten dzień, bo wreszcie mam poczucie, że jestem w Polsce, wśród ludzi, którzy rozumieją, co to słowo znaczy. Długo czekaliśmy na to - dodała.
Irena Kirszenstein-Szewińska jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców. Jako lekkoatletka zdobyła w sumie 7 medali olimpijskich i dziesięciokrotnie poprawiała rekordy świata. Biegała między innymi na dystansach 100 i 200 metrów. Po zakończeniu kariery sportowej została działaczką sportową, będąc członkiem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a później również Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Otrzymała tytuł honorowego prezesa PZLA, honorowe obywatelstwa Bydgoszczy, Sopotu, Zgierza i Pułtuska i doktorat honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Przed Orderem Orła Białego była odznaczona między innymi Orderem Odrodzenia Polski kilku klas oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Order Orła Białego otrzymała "w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i promowania kultury fizycznej i sportu oraz krzewienia idei olimpijskiej w Polsce i na świecie".
Michał Aleksander Kleiber jest naukowcem i wykładowcą akademickim, od 1989 roku profesorem nauk technicznych. Zajmuje się między innymi zastosowaniem nowoczesnych metod komputerowych w różnych dziedzinach nauki, na przykład w medycynie. W latach 2001-2005 pełnił funkcję ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w latach 2007-2015 prezesem Polskiej Akademii Nauk. Przed Orderem Orła Białego został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał też doktoraty honoris causa wielu polskich i zagranicznych uczelni wyższych.
REKLAMA
Orderem Orła Białego został uhonorowany "w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej nauki, za wybitne osiągnięcia w pracy publicznej i państwowej".
Michał Lorenc to kompozytor muzyki filmowej. W latach 70. występował w Wolnej Grupie Bukowina, w tamtym czasie można było go też usłyszeć w radiowej Trójce. Napisał muzykę w sumie do ponad 100 filmów i seriali. Do tej pory odebrał kilkadziesiąt nagród, między innymi Fryderyka, Europejską Nagrodę Filmową i - pięciokrotnie - nagrodę za muzykę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Skomponował ścieżki dźwiękowe do takich filmów, jak "Przedwiośnie", "Psy", "Psy II: Ostatnia krew", "Czarny czwartek" czy "Historia Roja". Kompozytor otrzymał Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej".
Wanda Półtawska, doktor nauk medycznych to specjalista z dziedziny psychiatrii, obrończyni życia ludzkiego. Urodziła się w Lublinie w 1921 roku. Za działalność w Szarych Szeregach została w 1941 roku, z wyrokiem śmierci, przewieziona do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Przebywała tam do końca wojny, to jest do maja 1945 roku, w tym czasie była poddana eksperymentom medycznym, prowadzonym przez niemieckich lekarzy. Na początku lat 50. rozpoczęła współpracę z księdzem Karolem Wojtyłą, nakierowaną na walkę z aborcją. Przez 18 lat (1954-1972) działała w Poradni Wychowawczo-Leczniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opracowała metodę "psychoterapii obiektywizującej", opartą na uświadamianiu nieprzystosowanej młodzieży jej miejsca w rodzinie i społeczeństwie. Jej działalność jest ukierunkowana na pomoc w realizacji tego, co Karol Wojtyła - Jan Paweł II - uznał za najważniejsze zadanie współczesne: uzdrowienie, uczynienie rodziny szczęśliwą i świętą. Pracuje na tym polu niestrudzenie w Polsce i na płaszczyźnie międzynarodowej. Od prawie 60 lat w licznych publikacjach i wykładach przekazuje ludziom antropologię i nauki księdza Karola Wojtyły. Jest od 69 lat żoną profesora Andrzeja Półtawskiego i matką czterech córek.
Prof. Wanda Półtawska została uhonorowana najwyższym polskim odznaczeniem "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, za chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej".
REKLAMA
Irena Zofia Romaszewska w latach 70. wraz z mężem Zbigniewem pomagała robotnikom i innym osobom represjonowanym przez komunistyczne władze. Organizowała działalność Biura Interwencyjnego KSS KOR. Podobna struktura powstała później również w "Solidarności". Po wprowadzeniu stanu wojennego uniknęła internowania i z mężem prowadziła konspiracyjne Radio Solidarność. Skazana na 3 lata pozbawienia wolności za działalność opozycyjną, została zwolniona na mocy amnestii w lipcu 1983 roku. Po przemianach ustrojowych pracowała w Kancelarii Senatu, była też sędzią Trybunału Stanu. Należała do Ruchu Odbudowy Polski. Została doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Orderem Orła Białego została odznaczona "w uznaniu znamienitych zasług dla RP, za wybitne osiągnięcia w pracy publicznej i państwowej".
Bronisław Wildstein w czasach PRL był działaczem opozycji, bliskim znajomym Stanisława Pyjasa, który zginął prawdopodobnie zabity przez SB. Na początku lat 80. wyemigrował z Polski, najpierw do Austrii, potem do Francji, gdzie był korespondentem Radia Wolna Europa. Po powrocie do kraju w 1989 roku został prezesem Polskiego Radia Kraków. W późniejszych latach publikował między innymi w "Rzeczpospolitej" i tygodniku "Wprost". W latach 2006-2007 był szefem Telewizji Polskiej. W ostatnich latach jego teksty pojawiały się między innymi na łamach tygodników "Do Rzeczy" i "W Sieci" oraz w "Gazecie Polskiej Codziennie". W 2012 roku został redaktorem naczelnym powstającej stacji Telewizja Republika. W 2015 roku wszedł w skład Narodowej Rady Rozwoju, powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Przed Orderem Orła Białego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał też Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Bronisław Wildstein jest też autorem powieści, opowiadań i książek publicystycznych.
Dziennikarz został odznaczony "w uznaniu znamienitych zasług dla RP, za osiągnięcia w działalności publicznej i pracy dziennikarskiej".
REKLAMA
W uroczystości na Zamku Królewskim wzięła udział także premier Beata Szydło wraz z członkami Rady Ministrów, a także marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Obecni byli też m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, a także sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.
PAP/IAR/aj, to
REKLAMA