Prezydent Andrzej Duda w Kanadzie. Jest wsparcie dla wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu

- Na szczycie NATO Kanada potwierdzi konieczność wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu – takie zapewnienie według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego otrzymał w Ottawie prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z premierem Justinem Trudeau.

2016-05-11, 07:14

Prezydent Andrzej Duda w Kanadzie. Jest wsparcie dla wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu
Prezydent Andrzej Duda i premier Kanady Justin Trudeau, podczas spotkania w siedzibie kanadyjskiego Parlamentu w Ottawie. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda o charakterze sojuszu NATO (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Krzysztof Szczerski poinformował dziennikarzy, że premier Trudeau potwierdził swoją obecność na warszawskim szczycie. - Potwierdził także, że na tym szczycie Kanada przedstawi stanowisko mówiące o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO, że NATO powinno działać w tym zakresie wspólnie, że trzeba podkreślić w Warszawie znaczenie jedności Sojuszu i tego, by wszyscy sojusznicy wspólnie odpowiedzieli na nowe zagrożenie, które przyszło ze Wschodu – powiedział minister.

Prezydent Andrzej Duda dziękuje kanadyjskim żołnierzom za obecność w Polsce po interwencji Rosji na Ukrainie >>>

Dopytywany, czy ze strony premiera Kanady padły deklaracje dotyczące liczby kanadyjskich żołnierzy i rodzaju sprzętu, które mogłyby stacjonować w Polsce, odparł: „Negocjacje dotyczące szczegółowych technicznych ustaleń zaangażowania wszystkich państw w decyzje warszawskiego szczytu wciąż się toczą”.


Powiązany Artykuł

down 1200.jpg
Prezydent w Kanadzie. Rozmowy o szczycie NATO i obecności wojsk

Ocenił, że to ważne, aby na „bardzo delikatnym etapie dyskusji, jak zbudować obecność NATO na wschodniej flance, niczego nie przyspieszać i nie ogłaszać, gdyż istotna będzie całość decyzji”.

- Panowie zgodzili się, że jednym z celów szczytu NATO jest potwierdzenie zaangażowania całego Sojuszu, wszystkich państw sojuszniczych w bezpieczeństwo wschodniej flanki – dodał.

FILM: - Liczę na to, że ta wizyta jeszcze bardziej wzmocni nasze relacje, również na intensyfikację współpracy wojskowej. Liczę na zwiększenie obecności sojuszniczej wojsk kanadyjskich w Polsce - powiedział prezydent Andrzej Duda, który gości w Kanadzie.

TVN24

Według prezydenckiego ministra politycy rozmawiali także o polityce wschodniej. - O tym, że wobec Rosji trzeba stosować działania, które by pokazały jednocześnie silne przekonanie wspólnoty Zachodu, że prawo nie może być łamane, że podstawą relacji międzynarodowych jest przestrzeganie prawa międzynarodowego (…) Jednocześnie z tej silnej pozycji, jedności i siły należy prowadzić dialog z Rosją, ponieważ nikt nie jest zainteresowany izolowaniem Rosji – powiedział. Zaznaczył, że dialog jest możliwy tylko, gdy wspólnota Zachodu będzie miała wspólne stanowisko, że trzeba przede wszystkim przywrócić ład oparty na prawie międzynarodowym.

Szczerski poinformował, że Andrzej Duda i premier Trudeau rozmawiali o kwestiach współpracy gospodarczej „ze szczególnym podkreśleniem nadziei, jakie wiąże Kanada z ratyfikacją umowy o wolnym handlu”. - Prezydent Duda zadeklarował, że Polska będzie starała się być krajem, który być może jako pierwszy z krajów UE ratyfikuje tę umową, gdyż Polska, polskie firmy są zainteresowane wolnym handlem, współpracą gospodarczą z Kanadą – powiedział Szczerski.

Politycy rozmawiali także o polskich firmach na kanadyjskim rynku: Orlenie i KGHM – dodał. Poruszyli również temat przyszłości UE i kryzysu migracyjnego – powiedział prezydencki minister. - Solidarność, prawa człowieka, wolność to coś, co jest nam wspólne – dodał.

Andrzej Duda w poniedziałek podkreślił, że liczy na intensyfikację współpracy wojskowej pomiędzy Kanadą a Polską. - Liczę na to, że będzie też zwiększona obecność sojusznicza wojsk kanadyjskich w Polsce, większa niż obecnie – mówił polski prezydent.

Przed budynkiem kanadyjskiego parlamentu, w którym spotkali się Andrzej Duda i Justin Trudeau, odbyły się dwie manifestacje: grupy wyrażającej poparcie dla polskiego prezydenta i rządu oraz manifestacja Komitetu Obrony Demokracji krytyczna wobec prezydenta Dudy.

Podczas wtorkowego spotkania z korpusem dyplomatycznym i Polonią, prezydent Andrzej Duda powiedział, że "pokolenia polskich imigrantów włożyły ogromy wkład w rozwój Kanady".

Uroczyste spotkanie było upamiętnieniem obchodzonych niedawno rocznic - 225. uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 1050. chrztu Polski. Prezydentowi towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Prezydent podkreślił, że Polska bardzo silnie wspiera umowę handlową CETA między Unią Europejską i Kanadą. Zaznaczył, ze wymiana handlowa między Polską i Kanadą w ciągu ostatniej dekady wzrosła 2,5-krotnie. „Rozwijają się obustronne inwestycje. Jestem oczywiście przekonany, że może być znacznie lepiej” – podkreślił polski prezydent.

Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Kanady w Europie Środkowo-Wschodniej, a według danych kanadyjskich dwustronne obroty handlowe wyniosły w ub.r. 2,2 mld dolarów kanadyjskich. Wartość importu z Polski była siedmiokrotnie większa niż wartość kanadyjskiego eksportu do Polski. W 2015 r. polski eksport do Kanady wyniósł 1,7 mld dolarów; według kanadyjskich statystyk złożyły się na to przede wszystkim: maszyny, urządzenia elektryczne, produkcja lotnicza, a także meble i futra. Kanada eksportuje do Polski głównie: maszyny, surowce i paliwa oraz instrumenty medyczne i chirurgiczne, a wartość kanadyjskiego eksportu do Polski wyniosła w ub.r. 251 mln dolarów kanadyjskich.

FILM:  - Chciałbym, żebyście wszyscy przyjechali do Polski - zwrócił się do Polaków w Kanadzie prezydent Andrzej Duda. - Jestem realistą i wiem, że nie wszyscy przyjadą, bo niektórzy mają już tutaj swój dom, swoje rodziny. Zapraszam do Polski, żeby mieszkać trochę w Kanadzie, trochę w Polsce - przekonywał prezydent.

TVN24

Prezydent Duda przypomniał, że w 2017 roku Kanada będzie obchodzić 150-lecie państwowości. „To piękny jubileusz kraju, który wniósł tak duży wkład w budowę pokoju na świecie” – zaznaczył.

- Dziś kiedy sytuacja międzynarodowa jest niepewna, co raz więcej krajów odczuwa zagrożenie swojego bezpieczeństwa, musimy ze szczególną mocą przypominać, że fundamentem pokoju na świecie jest nienaruszalność prawa międzynarodowego w tym zwłaszcza suwerenności wewnętrznej i integralności terytorialnej innych państw – powiedział polski prezydent.

Podkreślił, że szczyt NATO w Warszawie musi wzmocnić bezpieczeństwo wszystkich państw, którym towarzyszy dziś poczucie zagrożenia i niepewności. Andrzej Duda zaznaczył także, że Polska i Kanada pomagają Ukrainie w umocnieniu jej niepodległego bytu i budowie nowoczesnego, demokratycznego państwa. Prezydent ocenił, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja to bezprecedensowy przykład pokojowego wprowadzania wielkiej reformy politycznej, całkowicie zmieniającej ustrój państwa, głęboko przeobrażającej stosunki. - Święto to przypomina nam, że każda władza na tym świecie i wszelkie ustanowione w nim prawa mają swe źródło i powinny mieć zawsze w woli narodu – powiedział Andrzej Duda.

Nawiązując do 1050. rocznicy chrztu Polski, prezydent podkreślił, że naszym podstawowym obowiązkiem jest dziś troska o Polskę, o Europę, o wspólnotę wszystkich wolnych państw. Wcześniej tego dnia prezydent Duda spotkał się z członkami Kanadyjsko-Polskiej Parlamentarnej Grupy Przyjaźni.

W środę, która jest ostatnim dniem wizyty, para prezydencka spotka się z Gubernatorem Generalnym Kanady Davidem Lloydem Johnstonem i jego małżonką.

pp/PAP/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej