"Wierzyciele Grecji coraz bliżej umorzenia długu Aten"

Wierzyciele Grecji powoli zbliżają się do rozwiązania kwestii umorzenia długu tego kraju. Ateny potrzebują realistycznych celów budżetowych i długoterminowej pomocy, jeśli mają mieć szansę na jaśniejszą przyszłość - pisze w środę "Financial Times".

2016-05-11, 10:31

"Wierzyciele Grecji coraz bliżej umorzenia długu Aten"
Grecję czekają drastyczne reformy. Foto: Pixabay.com

Według "FT" od dawna widać oznaki rozsądku w sprawie częściowego umorzenia długu Grecji, kwestii, która "ma tak oczywisty sens". "Na poniedziałkowym spotkaniu ministrów finansów strefy euro Niemcy, bez wątpienia najważniejszy kraj w tym gronie, były bliższe niż dotychczas do przyznania konieczności spisania ciężaru oficjalnego długu Aten" - czytamy w artykule redakcyjnym.

"Trudne zmiany w Grecji dobrze wróżą"

Posiedzenie w pewnym stopniu zmniejszyło przepaść między kredytodawcami z eurolandu a Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), innym głównym graczem w greckim programie pomocowym. Według "FT" MFW w dużym stopniu, choć nie w pełni, ma rację, często nie zgadzając się z ministrami. Według gazety wydarzenia z tego tygodnia, które poprzedziły liczne trudne zmiany przeforsowane przez grecki rząd w ostatnich dziewięciu miesiącach, dobrze wróżą w sprawie możliwości osiągnięcia trwałego rozwiązania.

Od kilku lat MFW argumentował, że strefa euro ma zbyt wielkie oczekiwania co do tempa zaostrzania polityki fiskalnej przez Grecję, a założenia eurolandu dotyczące wzrostu gospodarczego w tym kraju i zdolności obsługi zadłużenia są zbyt optymistyczne. MFW apelował też o zewnętrzne finansowanie w formie nowych pożyczek lub spisania długu wynikającego z istniejących programów pomocowych, by Grecja mogła rozwijać się w zrównoważony sposób.

Obecny pakiet pomocowy wart jest 86 mld euro

W ramach obecnego pakietu pomocowego wartego 86 mld euro oczekuje się, że Grecja w 2018 r. wypracuje nadwyżkę pierwotną w budżecie w wysokości 3,5 proc. MFW sugeruje, że 1,5 proc. jest bardziej realistycznym założeniem, tłumacząc, że obecne założenie jest zbyt optymistyczne jak na kraj z kruchym potencjałem wzrostu, wąską bazą opodatkowania i słabym systemem zbierania podatków.

Według "FT" MFW ma rację w tej sprawie, ale myli się proponując obecnie fundamentalną przebudowę systemu emerytalnego, by umożliwić nowe cięcia w wydatkach publicznych, jeśli będą one konieczne. Wiele rodzin w Grecji jest w pełni uzależnionych od emerytur, więc ich zmniejszenie ograniczy wydatki konsumentów i może grozić tym, że gospodarka nie będzie w stanie wyjść w recesji. "Lepiej byłoby robić więcej tego, co już robiono, czyli podnosić wiek emerytalny, a nie narażać popyt wewnętrzny" - pisze brytyjski dziennik.

Jak ocenia "FT", w sprawie umorzenia długu pytanie brzmi, czy spisanie zadłużenia może być wykonane w sensowny sposób bez redukcji wartości nominalnej zamiast wartości bieżącej netto zadłużenia poprzez rozszerzenie terminu zapadalności i pola manewru na spłatę odsetek.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej