Rosyjskie zagrożenie w rejonie Bałtyku. Szczyt USA-kraje nordyckie

USA oraz Islandia, Norwegia, Dania, Finlandia i Szwecja skrytykowały agresywną postawę militarną Rosji w regionie Morza Bałtyckiego. Okazją było spotkanie prezydenta Baracka Obamy z przywódcami pięciu krajów nordyckich w Białym Domu.

2016-05-13, 21:10

Rosyjskie zagrożenie w rejonie Bałtyku. Szczyt USA-kraje nordyckie

Posłuchaj

Stany Zjednoczone oraz 5 państw nordyckich wyraziły wspólne zaniepokojenie agresywnymi działaniami Rosji w rejonie Bałtyku. Relacja Marka Wałuskiego/IAR
+
Dodaj do playlisty

- Jednoczymy się w niepokoju z powodu agresywnej postawy militarnej Rosji w regionie bałtyckim/nordyckim - powiedział Obama po spotkaniu. A pod adresem Rosji wypowiedział słowa: "Uważamy, że nasi obywatele mają prawo żyć w wolności i bezpieczeństwie (...) i w Europie, gdzie małe kraje nie są napastowane przez większe".


Powiązany Artykuł

macierewicz a 1200.jpg
Szef MON: Rosja chce okazać dominację nad Bałtykiem

"Stany Zjednoczone i kraje nordyckie są zaniepokojone rosnącą obecnością wojskową Rosji w regionie Morza Bałtyckiego, działaniami nuklearnymi, nieogłoszonymi manewrami wojskowymi i prowokacyjnymi działaniami rosyjskich samolotów i okrętów. Wzywamy Rosję do zapewnienia, że jej ćwiczenia i manewry wojskowe będą w pełni zgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami w zakresie bezpieczeństwa i stabilności" - głosi wspólne oświadczenie uczestników szczytu opublikowane przez Biały Dom.

W komunikacie podkreślono też, że NATO odgrywa centralną rolę w zagwarantowaniu bezpieczeństwa w Europie, zaznaczając również zaangażowanie Szwecji i Finlandii, które nie są członkami Sojuszu. W kontekście całej piątki krajów nordyckich podkreślono konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

STORYFUL/x-news

REKLAMA

"Nie może być kompromisu w sprawach bezpieczeństwa"

"Przed szczytem NATO w Warszawie Dania i Norwegia są przygotowane do przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych w zapewnieniu udziału we wzmocnionej obecności Sojuszu. Konkretne udziały będą opracowane w konsultacjach z sojusznikami z NATO w toku przygotowania szczytu NATO" - głosi komunikat.

W minionych tygodniach poinformowano o incydentach, w których rosyjskie samoloty zbliżyły się na niebezpieczną odległość do amerykańskich samolotów albo okrętów na Bałtyku.

W komunikacie przypomniano także nielegalne zajęcie przez Rosję Krymu, agresję w Donbasie i próby destabilizacji Ukrainy, nazywając je sprzecznymi z prawem międzynarodowym i niezgodnymi z ustanowionym porządkiem bezpieczeństwa w Europie. "Nie może być kompromisu w sprawach bezpieczeństwa międzynarodowego i podstawowych zasad" - głosi dokument.

"USA i kraje nordyckie potwierdzają swoje poparcie dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy w jej granicach uznanych przez wspólnotę międzynarodową - napisano. - Sankcje przeciwko Rosji nie mogą być zniesione, dopóki Rosja nie wdroży w pełni porozumień z Mińska. Sankcje związane z zajęciem Krymu pozostaną w mocy, dopóki Rosja nie zwróci tego terytorium pod kontrolę Ukrainy".

REKLAMA


Powiązany Artykuł

rosja samolot.jpg
NATO przechwyciło trzy samoloty Rosji nad Bałtykiem

Większa aktywność Danii i Norwegii

Po spotkaniu z przywódcami pięciu państw nordyckich Barack Obama poinformował, że Kopenhaga i Oslo wyślą  swoje wojska do Europy Środkowo-Wschodniej w ramach wzmacniania bezpieczeństwa NATO.

- Gdy zbliżamy się do szczytu NATO w Warszawie z zadowoleniem informuję, że Dania i Norwegia dołączą do Stanów Zjednoczonych i wezmą udział w operacji zwiększenia obecności wojskowej w Europie - mówił Barack Obama.

Jednodniowy szczyt amerykańsko-nordycki w Waszyngtonie ma rangę wizyty państwowej. Jego kulminacją ma być wieczorny obiad w namiocie rozbitym w ogrodach Białego Domu, wyposażonym w przezroczysty dach i przyozdobionym kwiatami, rzeźbami z lodu i oświetlonym tak, by na myśl przywodził nordycki krajobraz.

IAR/PAP/iz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej