Innowacyjność: potrzebne są odważne decyzje
Polski sektor energetyczny nie należy do najnowocześniejszych i na pewno potrzebuje inwestycji w rozwiązania innowacyjne.
2016-05-18, 17:22
Posłuchaj
By ten sektor unowocześnić potrzebna jest m.in odwaga, konieczna przy podejmowaniu decyzji, z pozoru ryzykownych - uważa Beata Stelmach, prezes GE na Polskę i kraje Bałtyckie.
- Mamy czasami podświadomie tendencję do tego, żeby wybierać rozwiązania, które są na świecie sprawdzone, przez to są tańsze. Ale w ten sposób skazujemy się na inwestowanie w coś co już jest przestarzałe. Podejmijmy ryzyko decyzji, że dziś jesteśmy gotowi zainwestować w coś co jest absolutnie
najnowocześniejsze. My mamy obecnie przywilej kraju, który musi nadrobić bardzo wiele, na przykład w stosunku do rozwiniętych rynków, mówię o sektorze energetycznym. Mamy szansę zainwestowania w coś co jest najnowocześniejsze, w ten sposób zwiększamy konkurencyjność naszego przemysłu – przekonuje rozmówczyni.
Można dużo zaoszczędzić
Innowacje są metodą do uzyskania ogromnych oszczędności -podkreśla Beata Stelmach.
- Gdyby w przemyśle energetycznym w Europie poszukać oszczędności 1 proc. w zużyciu gazu we wszystkich projektach, to w ciągu najbliższych 15 lat osiągnęlibyśmy oszczędności wysokości 15 mld dolarów – wylicza ekspert.
Zbyt wysokie koszty patentowe
Innowacje i łączące się z nimi oszczędności wymagają nowych pomysłów i nowych patentów, a z tym jest w Polsce krucho. Dlaczego? Wyjaśnia TOMASZ ZJAWIONY, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
- Nasze nie czołowe miejsce w rankingu innowacyjności nie wiążę się z tym, że jesteśmy mało kreatywni, bo tego Polakom nikt zarzucić nie może. Jednym z problemów jest koszt patentu europejskiego, dla polskiego przedsiębiorcy to wydatek rzędu 250 do 400 tys. zł. Jeśli mamy taką blokadę, to przedsiębiorcy dostają kontr ofertę i za grosze są wykupowane patenty w Polsce. Niestety tak to wygląda - wyjaśnia Tomasz Zjawiony, wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Zarówno Beata Stelmach jak i Tomasz Zjawiony podkreślają, że inwestowanie w innowacje to nie tylko kwestia pieniędzy, ale także zmiany sposobu myślenia o przemyśle i jego roli w gospodarce.
REKLAMA
Sylwia Zadrożna, abo
REKLAMA