Brexit: rynki się denerwują, bo niepewność rośnie

W Japonii zakończył się szczyt G7, z udziałem przywódców Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii, Niemiec i Kanady, a także Unii Europejskiej. Zadeklarowali oni podjęcie działań służących wzmocnieniu światowej gospodarki.

2016-05-27, 13:12

Brexit: rynki się denerwują, bo niepewność rośnie
Od lewej: Paweł Majtkowski analityk rynków finansowych, Mieczysław Groszek wiceprezes Związku Banków Polskich, Jarosław Janecki główny ekonomista Societe Generale . Foto: PR24

Posłuchaj

Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale; Mieczysław Groszek wiceprezes Związku Banków Polskich oraz Paweł Majtkowski, analityk rynków finansowych. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Przywódcy siódemki najbogatszych krajów wyrazili też nadzieję, że Wielka Brytania pozostanie jednak w Unii Europejskiej. Brexit został wymieniony jako jedno z zagrożeń dla światowej gospodarki.

Duże ryzyko dla rynków finansowych

 Jarosław Janecki główny ekonomista Societe Generale przyznaje, że już dzisiaj ryzyko przy wycenach kontraktów terminowych jest najwyższe 23 czerwca, czyli w dniu referendum w Wielkiej Brytanii.

- W to co powiedzieli przywódcy krajów G7 nie sądzę, żeby się wsłuchiwali obywatele Wielkiej Brytanii. Bardziej na znaczeniu przybierają komunikaty z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które ostrzegają polityków. To będzie dosyć istotne dla rynków finansowych zdarzenia. Nie powinniśmy zapominać, że trudno na 100 proc. powiedzieć, jaka to będzie decyzja - przekonuje gość.


Posłuchaj

Jarosław Janecki główny ekonomista Societe Generale: MFW ostrzega przed Brexitem 0:58
+
Dodaj do playlisty

Rachunek prawdopodobieństwa

Na dzisiaj przewagę w sondażach mają zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Z sondażami jednak różnie bywa - dodaje Mieczysław Groszek wiceprezes Związku Banków Polskich

REKLAMA

- Bukmacherstwo opiera się na rachunku prawdopodobieństwa, przyjmują oni 70 do 30, że Wielka Brytania zostanie. Wśród banków było badanie ws. Brexitu. Tylko jeden z nich wypowiedział się, że byłoby to korzystne - przypomina gość.


Posłuchaj

Mieczysław Groszek wiceprezes Związku Banków Polskich: sektor bankowy przeciwny brexitowi 0:28
+
Dodaj do playlisty

Duża niepewność

Referendum w Wielkiej Brytanii już za niecały miesiąc, a niepewność co do jego wyniku nie służy rynkom - mówi Paweł Majtkowski analityk rynków finansowych.

- Zupełnie inaczej Brytyjczycy patrzyliby na ten szczyt, gdyby nie było wizyty Baracka Obamy w Wielkiej Brytanii. Powiedział on, że nie będzie specjalnego traktowania tego kraju w sytuacji wyjścia z UE. Problemem jest fakt, że na decyzja wpływają krótkoterminowe czynniki polityczne, stąd też duża niepewność - uważa ekspert.


Posłuchaj

Paweł Majtkowski analityk rynków finansowych: trudno przewidzieć wynik 0:51
+
Dodaj do playlisty

Aż 87 proc. pracujących w Wielkiej Brytanii obywateli innych państw UE jest zaniepokojonych konsekwencjami ewentualnego wyjścia tego kraju ze Wspólnoty - wynika z sondażu Totaljobs.com. Ankietowani obawiają się wpływu Brexitu na swoją pracę i życie osobiste.

REKLAMA

Sylwia Zadrożna, abo

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej