Dekomercjalizacja szpitali: nie będzie przymusu przekształcania

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć projektem ustawy dotyczącym dekomercjalizacji szpitali. Zakłada on, że nie będzie przymusu przekształcania w spółki kapitałowe placówek, które mają kłopoty finansowe.

2016-05-31, 12:00

Dekomercjalizacja szpitali: nie będzie przymusu przekształcania
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Projekt ustawy zakłada, że nie będzie przymusu przekształcania w spółki kapitałowe szpitali, które mają kłopoty finansowe - relacja Joanny Stankiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Natomiast jeśli szpital jest spółką, ma obowiązywać zakaz zbywania jego akcji i udziałów podmiotom prywatnym, aby nie stawały się one właścicielem większościowym.

Spółki prowadzące szpitale mają mieć specjalny charakter

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział, że spółki prowadzące szpitale mają mieć specjalny charakter - misyjny. Szpital, nawet jeśli jest prowadzony jako spółka, to nie jest zwykłe przedsiębiorstwo. Powinien myśleć przede wszystkim o zadaniach wynikających z konstytucji - zapewnienia opieki zdrowotnej obywatelom, a nie o wyniku finansowym.

Możliwość wsparcia szpitali przez samorządy

Szef resortu zdrowia dodał, że projekt ustawy ustawy daje możliwość wsparcia szpitali przez samorządy w zakresie finansowania świadczeń zdrowotnych. Obecnie jednostki samorządu terytorialnego mogą wspierać szpital w inwestycjach, kupować aparaturę medyczną i dopłacać do programów profilaktyki zdrowotnej. Teraz będą mogły dopłacać do świadczeń zdrowotnych tam gdzie tworzą się kolejki.

IAR, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej