Posiedzenie Komitetu ds. Umowy Partnerstwa: omawiano kwestie wykorzystywania funduszy unijnych

W Ministerstwie Rozwoju odbyło się drugie posiedzenie Komitetu ds. Umowa Partnerstwa na lata 2014-2020 z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej.

2016-06-01, 08:22

Posiedzenie Komitetu ds. Umowy Partnerstwa: omawiano kwestie wykorzystywania funduszy unijnych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Yanni Koutsomitis/flickr/CC BY 2.0

Rozmawiano przede wszystkim o kwestiach związanych z wykorzystaniem funduszy 2014-2020 i Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Resort reprezentowali wiceministrowie Jerzy Kwieciński oraz Paweł Chorąży.

- Ministerstwo Rozwoju dokłada wszelkich starań, aby zapewnić sprawne wdrażanie Umowy Partnerstwa, w tym spełnienie warunkowości ex-ante – podkreślił wiceminister Kwieciński otwierając obrady.

Dodał, że na spotkaniu zostaną zaprezentowane szczegółowe działania w tym zakresie, m.in. Plan na rzecz zwiększenia efektywności i przyśpieszenia realizacji programów 2014-2020. Jego celem jest zapewnienie takiej realizacji programów współfinansowanych środkami UE, która zagwarantuje pełne wykorzystanie dostępnej dla Polski alokacji w sposób trwale przekładający się na rozwój społeczno-gospodarczy kraju.

Wiceszef resortu omówił stan prac nad  Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która powstaje na bazie przyjętego w lutym br. przez rząd Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

REKLAMA

- Będzie to kluczowy dokument wskazujący kierunki rozwoju kraju w wymiarze gospodarczym, społecznym i przestrzennym w perspektywie najbliższych lat – powiedział Jerzy Kwieciński.

Wskazał, że Strategia określi działania, instrumenty i kluczowe projekty, które umożliwią jej realizację.

Podczas posiedzenia Komitetu ds. Umowy Partnerstwa, przyjęto uchwałę w sprawie rekomendowania Instytucjom Zarządzającym programami, utworzenia  grup  roboczych do spraw efektywności funduszy Unii Europejskiej 2014-2020.

Uzgodniono także powołanie dwóch Podkomitetów: ds. efektywności funduszy UE 2014-2020 i ds. monitorowania zasady partnerstwa. Głównym zadaniem pierwszego, będzie analiza sposobu realizacji Planu działań na rzecz zwiększenia efektywności i przyspieszenia realizacji programów w ramach Umowy Partnerstwa 2014-2020; wypracowanie propozycji działań podnoszących efektywność realizacji programów na nową perspektywę. Drugiego natomiast, monitorowanie realizacji zasady partnerstwa i przygotowywanie rekomendacji mających usprawnić mechanizmy jej stosowania oraz prowadzenia konsultacji społecznych.

REKLAMA

Komitet do spraw Umowy Partnerstwa jest głównym organem wspierającym Ministra Rozwoju w procesie koordynacji wykorzystywania środków UE, zgodnie z przyjętymi przez Polskę zobowiązaniami. Podstawę prawną jego funkcjonowania, stanowi artykuł 14l znowelizowanej ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Do najważniejszych zadań należą:

  • przegląd wdrażania Umowy Partnerstwa oraz programów służących jej realizacji;
  • formułowanie propozycji zmian Umowy Partnerstwa;
  • analizowanie zagadnień o charakterze horyzontalnym, mających wpływ na realizację Umowy Partnerstwa;
  • w przypadku stwierdzenia opóźnień lub problemów systemowych, związanych z realizacją Umowy Partnerstwa, wydawanie rekomendacji instytucjom zarządzającym;
  • ocena realizacji 11 celów tematycznych, dotyczących Funduszy Europejskich;
  • ocena realizacji celów Strategii Europa 2020 oraz Zaleceń Rady w ramach interwencji polityki spójności;
  • monitorowanie komplementarności wsparcia wdrażanych w Polsce programów, dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej;
  • ocena spójności realizowanych działań, zarówno w kontekście wdrażania funduszy europejskich w Polsce, jak również pozostałych inicjatyw stworzonych na poziomie Unii Europejskiej (np. ERASMUS, Strategia dla Regionu Morza Bałtyckiego).      

Źródło: mr.gov.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej