Wiele dzieci nie wyjedzie na wakacje

Dzisiaj Dzień Dziecka, za chwilę początek wakacji, a tymczasem jak się okazuje wyjedzie na nie zaledwie co trzecie dziecko.

2016-06-01, 10:54

Wiele dzieci nie wyjedzie na wakacje
Największe szanse na wakacyjne wyjazdy mają mali mieszkańcy Polski centralnej, najmniejsze północnej i wschodniej. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O wyjazdach wakacyjnych dzieci w Polskim Radiu 24 mówi Mariusz Hildebrand, wiceprezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Rodzice, co czwartego dziecka, rozważają możliwość wysłania go na obóz albo na kolonie, ale nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji. To mało, a powodem często są problemy finansowe.

- Wyjazdy są dość drogie, średnio mówi się, że to 1050 zł. W miastach jest to około 1300 zł. Nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek, dlatego część dzieci nie wyjeżdża na wakacje. To jest smutne, bo w ten sposób zanikają więzy rodzinne. Kiedyś dzieci wyjeżdżały, czy to do rodziny, do babci, do kuzynów. To jest dość duży problem społeczny - mówił w PR24 Mariusz Hildebrand, wiceprezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Problemem są niepłacone alimenty

Przeszkodą w sfinansowaniu wyjazdów wakacyjnych dzieci często jest brak alimentów. Z badań wynika, że finansowego wsparcia, najczęściej od ojców, nie dostaje około milion dzieci, czyli co dziesiąte dziecko w wieku do 25 lat.

- Jeśli jest tak, że dzieci nie dostają alimentów od drugiego rodzica, to sytuacja finansowa jest znacznie bardziej skomplikowana. Ten problem dotyczy około miliona dzieci w Polsce. W mojej ocenie to jest karygodne i naganne. Gminy mają ustawowy obowiązek, żeby zgłaszać dłużników alimentacyjnych. Te alimenty, które są zasądzone przez sąd na dziecko może także zgłaszać do biura informacji gospodarczej osoba fizyczna. Łatwiej będzie w ten sposób odzyskać należności, bo wiele instytucji sprawdza, czy dana osoba jest tam zgłoszona – przypomina gość.

REKLAMA

Gminy przekazały około 300 tysięcy informacji dotyczących dłużników alimentacyjnych. Problem dotyczy jednak miliona dzieci.

Największe szanse na wakacyjne wyjazdy mają mali mieszkańcy Polski centralnej, najmniejsze północnej i wschodniej. Prawdopodobieństwo wyjazdu rośnie, jeśli dziecko mieszka w jednej z aglomeracji miejskiej, ale co ciekawe - za pożyczone pieniądze. Najczęściej dzieci wyjeżdżają na wakacje nad morze.

Sylwia Zadrożna, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej