Zakończyła się XXII sesja obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży
Miejsca pamięci - materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości - to hasło przewodnie tegorocznego Sejmu Dzieci i Młodzieży, który w Dniu Dziecka zebrał się w siedzibie parlamentu. Była to jego XXII sesja.
2016-06-01, 15:27
Posłuchaj
Młodych ludzi przywitał marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który przekazał głos marszałkowi Sejmu Dzieci i Młodzieży Jakubowi Żebrowskiemu z Zespołu Szkół Salezjańskich im. Księdza Bosko w Łodzi. Uderzając trzy razy laską marszałkowską otworzył on obrady izby.
Do młodych posłów zwróciła się minister Edukacji narodowej Anna Zalewska. - Chcemy, razem z waszymi rodzicami, byście byli obywatelami Polski, Europy i świata. Żebyście świetnie znali matematykę, bo bez niej nie ma XXI w., informatykę, język obcy, ale również polską literaturę. (…) Chcemy też abyście znali swoją historię, bo wtedy czujecie się ważni, dumni i bezpieczni, potraficie rozmawiać z rodzicami i dziadkami - powiedziała minister edukacji narodowej.
Powiązany Artykuł
Dzień Dziecka – święto najmłodszych
Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Organizacja izby wzorowana jest na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Debata plenarna oraz poprzedzające ją prace komisji odbywają się według wcześniej uchwalonej ordynacji wyborczej oraz Regulaminu Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Zwiększanie znaczenia pamięci historycznej
Celem XXII sesji jest kształtowanie postaw patriotycznych, rozpowszechnianie tradycji narodowej i państwowej, upowszechnianie wiedzy o miejscach pamięci i ich znaczeniu dla historii, dziedzictwa i tożsamości lokalnej. Dlatego w tym roku zadaniem uczniów ubiegających się o mandat dziecięcego posła było podjęcie działań zmierzających do zwiększenia znaczenia pamięci historycznej w społeczności lokalnej.
REKLAMA
- Poprzez pamięć wypełniamy nasz wspólny obowiązek. Jako naród musimy pamiętać o ludziach i o całych pokoleniach, którym zawdzięczamy istnienie naszego państwa, zawdzięczamy to kim dzisiaj jesteśmy - powiedział w czasie sesji obrad SDiM Łukasz Kamiński – prezes, zaproszonego pierwszy raz do udziału w organizacji SDiM, Instytutu Pamięci Narodowej.
Do projektu zgłosiło się 626 dwuosobowych zespołów. Uczniowie z zespołów, które przedstawiły i zrealizowały najbardziej interesujące plany działań, zostali zaproszeni do wzięcia udziału w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Zapraszamy do słuchania programu Polskiego Radia - Polskie Radio Dzieciom. Na antenie pojawiają się audycje dedykowane najmłodszym: programy edukacyjne, rozrywkowe i takie, które będą rozwijać kreatywność maluchów. Nie brakuje też porad dla rodziców.
W połowie maja spotkali się oni na posiedzeniach komisji problemowych, gdzie przy pomocy sejmowych legislatorów, opracowali projekt uchwały dotyczącej tematu bieżącej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wybrali też m.in. marszałków. Zdecydowano, że obrady 1 czerwca poprowadzą: Jakub Żebrowski (Zespół Szkół Salezjańskich im. Księdza Bosko w Łodzi), Kacper Szymczak (Prywatne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie) oraz Igor Żarnowski (II Liceum Ogólnokształcące w Piszu).
REKLAMA
Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt edukacyjny, którego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych.
Historia Sejmu Dzieci i Młodzieży
Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 roku z inicjatywy prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej i wicedyrektor ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu Urszuli Pańko. Tematem sesji była "Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa". Była to odpowiedź na trwające wówczas działania wojenne na terenie byłej Jugosławii, które przerodziły się w najbardziej krwawy konflikt w Europie od zakończenia II wojny światowej.
W następnych sesjach Sejmu Dzieci i Młodzieży poruszano takie kwestie jak m.in. ekologia, ekorozwój, globalizacja, szkoła, samorząd uczniowski, praca dzieci. Od początku działalności dziecięcego Sejmu sesja nie odbyła się jedynie w 1999 roku.
REKLAMA
Radiowa Jedynka przedstawi w "Czterech porarch roku" kulisy powstawania programów dla dzieci >>>
Dzień Dziecka na antenie Trójki >>>
Polska jako pierwszy kraj w Europie zorganizowała tego typu przedsięwzięcie. Obecnie tego rodzaju dziecięco-młodzieżowe parlamenty działają m.in. w Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.
REKLAMA
Głównym organizatorem XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej.
PAP/sejm.gov.pl/mfm
REKLAMA