Paryż czeka na wielką falę powodziową. Luwr zagrożony podtopieniem
Dziś do Paryża ma dotrzeć potężna fala powodziowa, która wcześniej spowodowała wielkie szkody w środkowej Francji. Zagrożone są zbiory Luwru i Muzeum d’Orsay, sparaliżowane są linie kolei podmiejskiej.
2016-06-03, 10:50
Posłuchaj
Fala powodziowa w Paryżu. Korespondencja Tomasza Siemieńskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Zagrożone są budynki i instalacje położone niedaleko brzegów Sekwany. Zamknięty będzie Luwr, którego pracownicy będą musieli przenieść w bezpieczne miejsce tysiące eksponatów przechowywanych na parterze i w podziemiach.
Prace zabezpieczające podjęto również w położonym na lewym brzegu rzeki Muzeum d’Orsay posiadającym bezcenną kolekcję malarstwa impresjonistycznego. Nieczynna będzie Biblioteka Narodowa.
REKLAMA
Już od czwartku nie kursują pociągi na linii C kolei podmiejskiej RER, a także inne linie kolejowe łączące Paryż z jego południowym przedmieściem.
Najwyższa fala powodziowa powinna dotrzeć do stolicy Francji około południa. Poziom wody w Sekwanie wzrośnie wtedy do sześciu metrów. Będzie to, według prognoz, najpoważniejsza powódź w Paryżu od początku tego stulecia.
Prefektura Policji ogłosiła wysoki, pomarańczowy poziom zagrożenia powodziowego. Najwyższy czerwony poziom zostałby ogłoszony, gdyby wody w rzece spiętrzyły się do poziomu 7,3 metra. Paryżanie liczą, że do takiej katastrofy jednak nie dojdzie.
REKLAMA
Z powodu powodzi we Francji swoje domy musiało opuścić jak dotąd ok. 5 tys. ludzi. Prawie 20 tys. gospodarstw nie ma prądu. W departamentach Seine-et-Marne oraz Loiret ogłoszono najwyższy, czerwony poziom alertu powodziowego, ale niebezpiecznie wysoki poziom rzek, lokalne podtopienia i zalania występują także w innych regionach kraju.
źródło: STORYFUL/x-news
REKLAMA
Częściowo ewakuowano miasta Nemours i Longjumeau w stołecznym regionie Ile-de-France, których centra zostały całkowicie zalane, oraz Montargis w departamencie Loiret. Przebywająca na miejscu minister środowiska Segolene Royal ogłosiła tam stan klęski żywiołowej, a dotknięte gminy mają mieć prawo do natychmiast udostępnionych funduszy pomocowych.
Woda stoi też w parku otaczającym zamek w Chambord, jeden z najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów, jakie znajdują się w Dolinie Loary.
REKLAMA
IAR/PAP/fc
REKLAMA