Polscy licealiści zwycięzcami w prestiżowym konkursie CERN
Polscy licealiści poszukują ukrytego pomieszczenia w piramidzie Chefrena. Ich projekt został nagrodzony na międzynarodowym konkursie dla młodych fizyków i w nagrodę będą mogli zweryfikować swoje tezy w laboratorium w słynnym ośrodku CERN.
2016-06-13, 12:27
Posłuchaj
Organizator, prestiżowy ośrodek badawczy CERN w Szwajcarii, ogłosił oficjalne wyniki, potwierdzając wcześniejsze doniesienia na temat laureatów.
Zwycięska drużyna to "Łowcy Piramid" - siedmioro uczniów z liceum imienia Małachowskiego w Płocku. Ich projekt to pomiar cząstek, mionów, w skale wapiennej. Badania prowadzone są po to, by sprawdzić, czy w piramidzie Chefrena w Gizie jest jakieś ukryte pomieszczenie.
Zdaniem opiekuna grupy, profesora Janusza Kempy z Politechniki Warszawskiej, uczniowie w pełni zasłużyli na zwycięstwo. - W tej klasie, którą prowadzę, są bardzo inteligentni uczniowie. Jest specjalny nabór i zawsze do tej klasy mamy o wiele więcej chętnych niż miejsc - dodał opiekun zwycięzkich uczniów.
Drugim zwycięzcą ex aequo okazał się zespół "Relatively Special" z angielskiej szkoły Colchester Royal. Brytyjscy uczniowie weryfikują szczególną teorię względności Einsteina.
REKLAMA
CERN to działający od 1954 r. pod Genewą (Szwajcaria) największy i najważniejszy na świecie ośrodek badawczy fizyki cząstek elementarnych. Dzięki prowadzonym eksperymentom z użyciem akceleratora Large Hadron Collider – Wielkiego Zderzacza Hadronów odkryto tam w 2012 r. bozon Higgsa.
Poszukiwanie ukrytego pomieszczenia w piramidzie
Projekt siedmioosobowej grupy uczniów akademickiej klasy o profilu fizyki z płockiej "Małachowianki”, bo tak od imienia swego obecnego patrona nazywana jest ta najstarsza polska szkoła, nosi tytuł "Pyramid Hunters”. Jak podkreślił podczas konferencji prasowej kilkanaśćie dni temu dr hab. Janusz Kempa z Politechniki Warszawskiej, jednocześnie opiekun zespołu badawczego młodych naukowców, opracowany przez nich model matematyczny podważa wcześniejsze ustalenia amerykańskiego fizyka i laureata Nagrody Nobla prof. Luisa Alvareza (1911-88), który w 1968 r. jako pierwszy w historii skanował mionową techniką radiograficzną piramidę Chefrena – jego badania nie wykazały istnienia nieodkrytych tam jeszcze pomieszczeń.
- Zwycięstwo w konkursie CERN to sukces tych młodych ludzi, którzy wytrzymali tempo, jakie im narzuciłem i rzeczywiście bardzo dużo zrobili. Jako fizyk nie zgadzam się z kilkoma elementami wyników otrzymanych przez Alvareza, który popełnił kilka błędów w interpretacji danych. Przekonałem do tego młodzież, która zapaliła się do pomysłu zbadania, czy w piramidzie Chefrena są rzeczywiście pomieszczenia, których na razie nie potrafimy zobaczyć – podkreślił Kempa. - Z naszego modelu matematycznego, który opracowaliśmy, otrzymaliśmy wyniki, które pozwalają wierzyć, że w jednym miejscu piramidy może znajdować się ukryta komora. Żeby zweryfikować tę tezę potrzebne są wyniki doświadczalne. W tym celu w CERN przeprowadzimy serię eksperymentów, które pozwolą zbadać, w jak sposób miony przechodzą faktycznie przez wapień, czyli skałę, z której zbudowane są piramidy. Pozwoli to w pełni przesądzić, czy nasz model matematyczny jest słuszny i czy nasza śmiała teza o ukrytej w piramidzie komorze jest prawdziwa – powiedział Kamil Krakowski, jeden z autorów projektu "Pyramid Hunters”.
REKLAMA
- Fascynujące dla nas jest to, w jaki sposób fizyka łączy się z archeologią i jak możemy pomóc archeologom w ich pracach poszukiwawczych – zaznaczyła Ewa Pijus, jedna z uczennic uczestniczących w projekcie.
Uczniowie płockiej "Małachowianki” zostali laureatami konkursu CERN wraz z rówieśnikami z Colchester Royal Grammar School w Wlk. Brytanii. Oba zespoły, realizujące odrębne, autorskie projekty, dotyczące fizyki cząstek elementarnych, pokonały w naukowej rywalizacji 149 grup badawczych ze szkół średnich z całego świata.
Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku to najstarsza szkoła w Polsce i jedna z najstarszych w Europie, istniejąca nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1180 r. Obecną nazwę placówka otrzymała w 1921 r. Do dziś zachowały się m.in. fragmenty murów wczesnośredniowiecznej kolegiaty św. Michała Archanioła, wieża z XV wieku oraz XVII-wieczny budynek ówczesnego Kolegium Jezuickiego. W przeszłości wykładowcami szkoły byli m.in.: profesor retoryki św. Andrzej Bobola (ok. 1591-1657) – jeden z patronów Polski oraz Wojciech Szweykowski (1773-1838) - pierwszy rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
W szkole uczyli się: nauczyciel dzieci Adama Mickiewicza - Hieronim Napoleon Bońkowski (1807-86), prezydent II RP i profesor Politechniki Lwowskiej Ignacy Mościcki (1867-1946), uczestnik bitwy o Anglię, dowódca polskiego skrzydła i słynnego Dywizjonu 303 płk Jan Zumbach (1915-86), podróżnik Tony Halik (1921-98), a także pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki (1927-2013).
REKLAMA
PAP/IAR/agkm
Wideo CERN o projekcie Beamline for Schools (BL4S)
REKLAMA
REKLAMA