Minister finansów Niemiec: insynuowanie Polakom, że nie wiedzą czym jest demokracja i wolność to arogancja
Wolfgang Schaeuble przestrzegł w Berlinie kraje Europy Zachodniej przed traktowaniem "z góry" członków Unii Europejskiej z Europy Środkowej i Wschodniej, szczególnie Polskę, posiadających inne doświadczenia historyczne niż "stara Unia".
2016-06-29, 22:47
- Insynuować Polakom, że nie wiedzą, czym jest demokracja i wolność, zakrawa - szczerze mówiąc - na arogancję, szczególnie jeżeli czynią to Niemcy - powiedział Schaeuble podczas dyskusji o przyszłości Europy zorganizowanej przez berlińską Akademię Sztuk Pięknych. W rozmowie uczestniczył też szef dyplomacji Luksemburga Jean Asselborn.
- (Polacy) wykazali w walce o wolność dużo odwagi i determinacji - podkreślił polityk rządzącej w Niemczech CDU. Jak zaznaczył, "zupełnie mu się nie podoba to, co w tej chwili robi Polska, tak samo krytycznie ocenia Węgry", jednak "Europa musi bronić swoich wartości w taki sposób, by ci, którzy mają inne doświadczenia, nie odbierali (krytyki) jak aroganckich pouczeń".
Powiązany Artykuł

BREXIT
Kwestie, takie jak migracja, są dla krajów środkowoeuropejskich "problemami, których nie znają" - dodał niemiecki chadek.
Schaeuble nie wykluczył możliwości "efektu domina" w EU jako konsekwencji Brexitu. Powtórzył opinię, że czas, jaki ma Wielka Brytania na złożenie formalnego wniosku o wyjście ze Wspólnoty, "nie jest nieograniczony.
REKLAMA
Niemiecki minister finansów ponadto powiedział, że jest zwolennikiem pogłębienia integracji strefy euro, jednak obecnie UE ma "inne priorytety".
Schaeuble jest politykiem o najdłuższym stażu parlamentarnym - zasiada w Bundestagu od 1972 roku. Należy też do ścisłego kierownictwa CDU. Od 2009 roku kieruje resortem finansów.
FILM: – Wielka część społeczeństw europejskich jest niezadowolona z obecnego kształtu UE. Wedle sondaży najbardziej Francuzi. W tym momencie mówić, że radą na niezadowolenie z integracji, jest jeszcze więcej integracji, to przejaw „szaleństwa” władzy. Mam wrażenie, że Komisja Europejska i kręgi eurokratyczne oderwały się od rzeczywistości – powiedział w programie „Minęła dwudziesta” Rafał Ziemkiewicz („Do Rzeczy”), komentując reakcje na Brexit. – Nikt nie lubi biurokratów, ale bez biurokracji nie ma tego świata. Nie da się niczego zorganizować. W referendum zderzyły się dwie siły, które używały najbardziej populistycznych argumentów, jakimi można było się posłużyć – mówił Jerzy Domański („Przegląd”).
TVP INFO
REKLAMA
pp/PAP
REKLAMA