Spadki na francuskiej giełdzie. Rynki pod wpływem zamachu w Nicei

Po czwartkowym zamachu w Nicei francuska giełda poszła w dół, najbardziej tracą spółki związane z turystyką - hotelarskie i lotnicze. Wczoraj wieczorem zamachowiec wjechał ciężarówką w tłum ludzi na centralnej promenadzie miasta. Zginęły 84 osoby, a ponad 100 zostało rannych.

2016-07-15, 13:59

Spadki na francuskiej giełdzie. Rynki pod wpływem zamachu w Nicei
Rynki reagują spadkami na zamach terrorystyczny we Francji. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O wpływie zamachów w Nicei na rynki mówili w Polskim Radiu 24 goście „Pulsu gospodarki”: Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich; Marek Zuber, ekonomista i Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku (Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Marek Kamieński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych powiedział, że branża turystyczna jest bardzo czuła na akty terrorystyczne. Przypomina, że wyjeżdżając do danego kraju, należy sprawdzić, co na jego temat mówi MSZ - informacje bardzo prosto można znaleźć na stronie resortu.

Marek Kamieński dodał, że w tym roku mniej Polaków decyduje się na zagraniczne wyjazdy wakacyjne niż w ubiegłym. - Natomiast nie ma jakichś szczególnych spadków sprzedaży - uzupełnił.

Tragiczne wydarzenia we Francji

Co najmniej 80 osób zginęło, a wiele zostało rannych w Nicei na południu Francji, gdy podczas obchodów Dnia Bastylii ciężarówka wjechała w tłum ludzi. - Atak ten miał charakter terrorystyczny - oświadczył prezydent Francois Hollande. MSW Francji potwierdziło, że kierowca został zastrzelony przez policję. Hollande zapowiedział, że na kolejne trzy miesiące zostanie przedłużony stan wyjątkowy wprowadzony po zamachach terrorystycznych w Paryżu w listopadzie ub. roku.

Tragiczne wydarzenia we Francji negatywnie wpływają na i tak chwiejne nastroje po czwartkowej decyzji Banku Anglii o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej na poziomie 0,5 proc.

Na drugim planie znajdują się w piątek dobre dane z Chin, gdzie wskaźniki za czerwiec i II kwartał przebiły oczekiwania.

REKLAMA

PKB Chin wzrósł w II kw. 2016 r. o 6,7 proc. rdr

PKB Chin wzrósł w II kw. 2016 r. o 6,7 proc. rdr, gdy tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu o 6,6 proc. Lepszy od oczekiwań był również odczyt kdk.

Produkcja przemysłu w Chinach w VI rdr wzrosła o 6,2 proc., a oczekiwano +5,9 proc. Ponadto, sprzedaż detaliczna w Chinach w czerwcu wzrosła rdr o 10,6 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 9,9 proc.

Po zamachu we Francji tracą akcje spółek związanych z branżą turystyczną. Linie lotnicze EasyJet, Air France tracą ponad 2,5 proc., a sieć hoteli Accor ponad 3,5 proc.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej