Rynki finansowe są spokojne, ale …
Rynki finansowe stosunkowo spokojnie reagują na dramatyczne wydarzenia ostatnich dni.
2016-07-19, 11:18
Posłuchaj
Powodem braku nerwowości może być przekonanie o skutecznej roli i determinacji banków centralnych.
- Rynki finansowe reagują spokojnie, jest to związane z wiarą w sprawczą moc głównych banków centralnych świata. Jak wiadomo od kilku lat banki centralne grają główną rolę w podtrzymywaniu wzrostu gospodarczego - uważa Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.
Co zrobi EBC?
Również po brytyjskim referendum - wszystkie banki centralne deklarowały decyzje związane z podtrzymaniem wzrostu gospodarczego.
- Bank centralny Wielkiej Brytanii stóp nie obniżył, ale prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu to zrobi. Dziś jest również posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, który również zapowiadał zmiany – wyjaśnia ekspert.
REKLAMA
Jednak są to działania oparte nie na realnej sile gospodarki i na realnych perspektywach wzrostu, ale na przekonaniu, że banki centralne będą w razie czego interweniowały i przedłużą stan bezkryzysowy.
Ameryka ma się coraz lepiej
Uspokajające sygnały płyną też z amerykańskiej gospodarki - zauważa ekspert. - Jeśli chodzi o gospodarkę amerykańską, na pewno są sygnały uspokajające, ale też nie huraoptymistyczne. Gospodarka USA rozwija się w tempie przyzwoitym na tle innych krajów, ale nie jest to tyle, by napędzić wzrost innych krajów – dodaje.
Chiny walczą o wzrost PKB
Również Chiny utrzymują dobre tempo wzrostu gospodarczego na poziomie 6,7 proc. PKB, ale odbywa się to ogromnym wzrostem wydatków państwa na przedsięwzięcia gospodarcze.
- Szacuje się, że w pierwszym kwartale wydatki rządu chińskiego na przedsięwzięcia gospodarcze wzrosły o prawie 20 proc. Jest to potężny wysiłek by utrzymać tempo wzrostu – przekonuje specjalista.
REKLAMA
A w Europie do najbardziej dziś niepokojących zjawisk gospodarczych, oprócz Brexitu, należy stan finansowy włoskich banków.
Grażyna Raszkowska, abo
REKLAMA
REKLAMA