Ruszają ŚDM. Tłumy pielgrzymów na ulicach Krakowa
Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży zmierzają ulicami Krakowa w kierunku Błoń, gdzie o godz. 17.30 odbędzie się msza św. inaugurująca spotkanie. Ulice wokół Błoń i Łagiewnik zostały wyłączone z ruchu; kursują nimi jedynie autobusy i tramwaje linii korytarzowych.
2016-07-26, 13:32
Posłuchaj
Rozpoczyna się Festiwal Młodych. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
Dodaj do playlisty
Po Krakowie da się jeździć samochodem – wielu mieszkańców wyjechało z miasta, część w obawie przed utrudnieniami w ruchu nie korzysta z prywatnych pojazdów.
Kierowcy, widząc utrudnienia jeżdżą ostrożnie, ale nad płynnością ruchu czuwają policjanci i Żandarmeria Wojskowa. Przejechanie Mostu Dębnickiego nie zabiera więcej czasu niż zwykle, ani w jedną, ani w drugą stronę, choć jest tylko jeden pas w każdą stronę. Poza centrum jest pusto.
Okolice Błoń i Łagiewnik to dwie strefy zamknięte podczas ŚDM w Krakowie. W mieście utworzono ponadto trzy strefy ograniczonego ruchu.
Około południa zamknięto ul. Stradomską z uwagi na duży ruch pielgrzymów.
REKLAMA
FILM: Rozowa z prymasem Polski o ŚDM
pap
- Od wtorku funkcjonują strefy wyłączone oraz I i II strefa ograniczenia ruchu. Mieszkańcy już wiedzą, że przez strefy ograniczenia można przejeżdżać samochodem oznakowanym identyfikatorem. Uruchamiamy również parkingi dla autokarów w ciągach ulic – powiedziała rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.
Komunikacja miejska w Krakowie we wtorek kursuje według szkolnego rozkładu jazdy na dzień powszedni. Po godz. 9 na ulice wyjechały specjalne linie korytarzowe - autobusowe i tramwajowe, kursujące z rozkładową częstotliwością co 5 minut, z możliwością zwiększenia częstotliwości do 3 minut. Kursowanie części linii zostało wydłużone do godzin nocnych.
REKLAMA
Po uroczystościach linie tramwajowe i autobusowe będą przywracane na swoje stałe trasy w miarę możliwości.
Powiązany Artykuł
![120 ŚDM mldziez_Dob.jpg](http://static.prsa.pl/images/f956d199-9dc4-4076-afc5-5f7b57f74173.jpg)
Światowe Dni Młodzieży
Ulice wokół Błoń będą obszarem zamkniętym między 26 lipca a 1 sierpnia, a okolice sanktuariów Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II - od 26 do 31 lipca. W tym rejonie część trasy trzeba będzie pokonywać pieszo.
Poza tym wytyczone zostały trzy obszary ograniczonego ruchu (dokładne mapy znaleźć można m.in. na stronie internetowej www.sdminformacjadrogowa.pl). Bez kłopotu będzie można poruszać się w obrębie jednej strefy. Jeśli jednak mieszkamy w jednej strefie, a pracujemy w innej, konieczny jest identyfikator, który można pobrać i wydrukować ze strony internetowej ZIKiT.
Informacje o funkcjonowaniu komunikacji będą dostępne na stronie internetowej oraz w informatorach i mapach. Na blisko 40 przystankach mają się pojawić duże mapy komunikacyjne.
REKLAMA
Od 26 do 29 lipca będą funkcjonowały trzy specjalne linie tramwajowe i trzy autobusowe oraz dwie parkingowe, a od 30 do 31 lipca będzie pięć specjalnych linii tramwajowych, pięć autobusowych i dwie parkingowe. Między 26 a 31 lipca po Krakowie z dużą częstotliwością kursować ma w sumie 250 składów tramwajowych i 580 autobusów.
Do korzystania z komunikacji miejskiej ma zachęcać specjalny bilet za 15 zł ważny do 26 do 31 lipca na dowolną liczbę przejazdów. Nie trzeba będzie go kasować.
Bez dodatkowych ograniczeń po Krakowie jeździć mają taksówki oraz busy. Trasy, po których poruszać się będzie papież Franciszek, mają być zamykane dla ruchu kołowego na około cztery godziny przed jego przejazdem, a dla komunikacji miejskiej około godziny wcześniej.
W Krakowie od wtorku zaczęły funkcjonować parkingi dla autokarów. Przygotowanych zostało ich 58, z czego 40 na pasach ruchu w ciągach kilkudziesięciu ulic. Autokary powinny mieć identyfikatory wydane przez Komitet Organizacyjny ŚDM. Dla samochodów osobowych parkingów będzie 11, z czego dwa dla niepełnosprawnych w okolicach AGH.
REKLAMA
![](http://static.prsa.pl/images/609e56c4-481d-4d62-818a-c9b4de62dba8.jpg)
PAP/Maciej Zieliński
Hasłem spotkania są słowa z Ewangelii św. Mateusza: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Do tego cytatu nawiązuje też hymn 31. ŚDM - kompozycja Jakuba Blycharza „Błogosławieni miłosierni".
Z kolei logo autorstwa Moniki Rybczyńskiej i Emilii Pyzy przedstawia czerwony kontur Polski z żółtym krzyżem na środku, symbolizującym Jezusa Chrystusa. Żółte koło oznacza lokalizację Krakowa. Krzyż jest opleciony czerwono-niebieskim płomieniem symbolizującym Boże Miłosierdzie, nawiązującym do obrazu Jezusa Miłosiernego.
Powiązany Artykuł
![śdm częstochowa pap 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/76d60738-0de7-4757-96d7-e429abdbcb00.jpg)
Orędzie abp Stanisława Gądeckiego: ŚDM to szansa na odnalezienie swego miejsca w świecie
Program ŚDM
Pierwsze spotkanie Ojca Świętego z młodymi ludźmi nastąpi wieczorem 27 lipca, gdy Franciszek pokaże się w Oknie Papieskim, aby powitać zebranych przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich. 28 lipca pojedzie tramwajem na Błonia krakowskie, by tam spotkać się z młodzieżą. Z kolei 29 lipca weźmie udział w Drodze Krzyżowej na Błoniach z udziałem młodych. 30 lipca w Brzegach koło Wieliczki odbędzie się modlitewne czuwanie z udziałem papieża, a następnego dnia - w niedzielę - msza kończąca 31. ŚDM.
REKLAMA
Program papieskiej pielgrzymki przewiduje też między innymi, wizytę w katedrze na Wawelu i w sanktuariach w Krakowie-Łagiewnikach i na Jasnej Górze. W Częstochowie Franciszek odprawi mszę świętą z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Ojciec Święty przybędzie na teren byłego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie spotka się z byłymi więźniami i pomodli w celi męczeństwa ojca Maksymiliana Kolbego. Złoży wizytę w Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.
Światowe Dni Młodzieży ustanowił w 1985 roku papież Jan Paweł II. Jego orędzie, skierowane wówczas do młodych spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Od tamtego czasu, co roku młodzi z całego świata gromadzą się w Niedzielę Palmową wokół swoich biskupów na szczeblu diecezjalnym. Z kolei co dwa-trzy lata w wybranym mieście są organizowane spotkania międzynarodowe. Dzieło zainicjowane przez papieża Polaka kontynuował Benedykt XVI, a obecnie Franciszek.
pp/PAP/IAR
REKLAMA