Globalne Wi-Fi w ciągu pięciu lat?

Globalne Wi-Fi w ciągu pięciu lat - takie marzenie ma Elon Musk, amerykański biznesem i wizjoner, twórca systemu płatności elektronicznych PayPal, samochodów elektrycznych Tesla oraz właściciel firmy SpaceX.

2016-08-01, 10:41

Globalne Wi-Fi w ciągu pięciu lat?
Obecnie dostępu do bezprzewodowego Internetu nie ma ponad 4 mld ludzi. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O nadchodzącej cyfrowej rewolucji mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Obecnie dostępu do bezprzewodowego Internetu nie ma ponad 4 mld ludzi. Gdy go dostaną, czeka nas prawdziwa rewolucja, uważa Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.

- To będzie fundamentalna zmiana. Pamiętajmy o tym, że chociażby w Afryce wprowadzenie telefonów komórkowych zbiegło się z dynamicznym rozwojem bankowości mobilnej, która w znacznej mierze pomogła dziesiątkom milionów afrykańskich rolników, którzy zajmowali się produkcją, ale wcześniej nie mieli dostępu chociażby do finansowania, nie mieli informacji z rynku, nie wiedzieli, jakie są ceny za ich produkty. Teraz już wiedzą. Jeżeli mowa jest o 4 mld ludzi na całym świecie, to ta zmiana będzie gigantyczna i nie jesteśmy sobie w stanie nawet teraz wyobrazić, o jakiej kategorii zmiany mówimy - zaznacza gość Polskiego Radia 24.

Szansa, ale i wyzwanie dla polskiej gospodarki

Cyfrowa rewolucja, która przed nami, to szansa, ale i wyzwanie także dla polskiej gospodarki, dodaje ekspert.

- Polska jest częściowo tylko gotowa na przyłączenie się do gospodarki 4.0. Musimy pamiętać, że nasze firmy w dużej części są jeszcze odtwórcami, a nie kreatorami nowoczesnych rozwiązań. I to musi ulec zmianie. Wydaje się natomiast, że zmierzamy w dobrym kierunku. Jest coraz większa świadomość tego, że nie możemy zgodzić się na wykluczenie z cyfrowej gospodarki. Jeśli tylko e-administracja, czyli państwo w sferze elektronicznej trochę bardziej nam pomoże, to również zwiększy się świadomość obywateli, że warto korzystać z rozwiązań cyfrowych, bo one są wygodniejsze, szybsze, tańsze – podkreśla Piotr Wołejko.   

REKLAMA

Obecnie, według przygotowanego przez Bank Światowy raportu „World Development Report 2016: Digital Dividends”, udział teleinformatyki w PKB Polski wynosi 8 proc.

Błażej Prośniewski, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej