Rzeź Woli oczami dziecka. Opowieść ks. Stanisława Kicmana

Ksiądz Stanisław Maciej Kicman był siedmiolatkiem, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. Mieszkając na Woli, obserwował pogrom, jakiego hitlerowcy dokonali w tej dzielnicy. Obrazy z Powstania ma przed oczami do dziś.

2016-08-05, 11:29

Rzeź Woli oczami dziecka. Opowieść ks. Stanisława Kicmana
Cywilna ludność dzielnicy pędzona ul. Wolską. Foto: Bundesarchiv, Bild 101I-695-0412-15 / Gutjahr / CC-BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Od 40 do 60 tys. mieszkańców warszawskiej Woli zginęło w dniach 5-7 sierpnia 1944 r. w masowych egzekucjach i mordach dokonywanych przez oddziały niemieckie.

- Strzelanina była bez przerwy i mieliśmy już sygnały od ludności, która się wycofywała z peryferii Woli o rzezi. Niemcy mordowali wszystkich. Kto może, niech ucieka. Kolumny ludzi z tobołkami zmierzali w kierunku Śródmieścia. My zostaliśmy.  8 sierpnia wokół nas była już cisza – mówił ks. Kicman.

- W kościele św. Wojciecha, który był przejściowym obozem, siedziałem i przytulałem się do mamy i co na nią spojrzałem, to patrzyła na IX stację drogi krzyżowej. A w kościele działy się straszne rzeczy. Żołdacy byli poprzebierani w szaty liturgiczne, a z naczyń i kielichów pili alkohol. Krzyki, wrzaski, wyciąganie kobiet. To się działo dookoła nas -  wspominał.

polskieradio.pl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej