Śledztwo ws. obławy augustowskiej. Będzie wniosek do Rosji o pomoc prawną

Na wrzesień pion śledczy oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku planuje skierowanie wniosku o pomoc prawną do Rosjan w śledztwie dotyczącym obławy augustowskiej.

2016-08-13, 09:28

Śledztwo ws. obławy augustowskiej. Będzie wniosek do Rosji o pomoc prawną
Krzyż w Gibach poświęcony pamięci pomordowanych w obławie augustowskiej . Foto: Wikipedia Commons/ lic. CC/ Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)

Tzw. obława augustowska z lipca 1945 roku to największa niewyjaśniona zbrodnia popełniona na Polakach po II wojnie światowej.

W odkrytych kilka miesięcy temu przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej dokumentach sowieckich, które pokazują przebieg i skalę akcji, nazywana jest "operacją przeczesywania lasów", skierowaną przeciwko Armii Krajowej, a także podziemiu litewskiemu.

Objęła teren o powierzchni blisko 3,5 tys. km kw., a w działaniach sowieckich wzięło udział ok. 40 tys. żołnierzy.

Czytaj więcej:
obława augustowska zaginieni PAP archi_1200_660.jpg
Obława augustowska

Głównym celem trwającego od kilku lat śledztwa IPN jest ustalenie liczby ofiar i miejsca lub miejsc ich pochówku.

W śledztwie jest mowa obecnie o 592 ofiarach, ale dokumenty odkryte na internetowym portalu z materiałami z archiwów ministerstwa obrony Rosji wskazują, że zamordowanych może być więcej.

Dokumenty te dotyczą działalności 50. Armii III Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej.

REKLAMA

Jak poinformował szef Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku Janusz Romańczuk, do tej pory na rosyjskich stronach odkryto ok. 1,5 tys. takich dokumentów. Są sukcesywnie tłumaczone i analizowane.

- We wrześniu planowane jest sporządzenie wniosku o pomoc prawną do strony rosyjskiej, w którym zostanie zawarta prośba o przekazanie uwierzytelnionych odpisów dokumentów 50. Armii ZSRR oraz nadesłanie informacji o radzieckich funkcjonariuszach, którzy brali udział w obławie augustowskiej - dodał prokurator.

Stanie się to po zakończeniu tłumaczenia przez biegłego ostatniej partii archiwaliów i zapoznaniu się z nimi przez prowadzących śledztwo.

Romańczuk zaznaczył, że wciąż trwa monitoring internetowych źródeł i w razie odkrycia tam kolejnych ważnych materiałów, termin wniosku do strony rosyjskiej może ulec przesunięciu.

Wszystkie wnioski rozpatrzono negatywnie

W przeszłości w tym śledztwie do Rosji były już kierowane wnioski o pomoc prawną, ale wszystkie rozpatrzono odmownie. Ostatni został wystosowany w 2013 roku.

Niedawno pomocy prawnej odmówiła też Białoruś. IPN zwrócił się do niej, bo opinie biegłych z zakresu kartografii, którzy badali powojenne mapy, wskazują, iż to na terytorium tego kraju mogą się znajdować potencjalne miejsca pochówku ofiar. Chodziło o umożliwienie prac archeologicznych, by zweryfikować te przypuszczenia.

Romańczuk dodał, że są też plany złożenia wniosku o pomoc prawną do strony litewskiej. Chodzi o ustalenie losów 12 osób narodowości litewskiej, które - jak wskazują archiwalia - zostały zatrzymane w czasie obławy augustowskiej, a następnie przekazane litewskim służbom NKWD.

Wcześniejsze wnioski o litewską pomoc były rozpatrywane pozytywnie, ale przekazane stamtąd informacje nie wniosły nowych, istotnych faktów do śledztwa.

PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej