Afganistan: kilkuletnie dzieci wykonują niebezpieczne prace. Raport Human Rights Watch
Dzieci w Afganistanie są wykorzystywane jako tania siła robocza - alarmuje w najnowszym raporcie organizacja Human Rights Watch. Wiele dzieci pracuje, zamiast chodzić do szkoły.
2016-08-18, 13:00
Posłuchaj
Dzieci w Afganistanie pracują, aby utrzymać rodziny. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Aktywiści twierdzą, że najmłodsi mieszkańcy Afganistanu są przymuszani do pracy, w dodatku często w bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i życia warunkach.
Azizullah ma 12 lat. Mieszka w prowincji Bamyan w środkowym Afganistanie i od małego pracuje - Wyszywam dywany od siedmiu lat. W sumie u nas w rodzinie jest 11-ścioro dzieci. Wszyscy pracujemy przy dywanach, żeby zarobić na utrzymanie domu. Ja zaczynam pracę o 5 rano, a kończę o 6 wieczorem - mówi chłopiec.
Powodem bieda
Miejscowe władze przyznają, że wiele afgańskich dzieci pracuje zamiast chodzić do szkół. W ten sposób nawet 5- i 6-latkowie zarabiają na utrzymanie rodzin. Jak mówi były rzecznik afgańskiego ministerstwa pracy Ali Eftekhari, powodem jest bieda.
(Film - Pracujące dzieci w Afganistanie. Źródło: YOUTUBE/HUMAN ROGHTS WATCH)
REKLAMA
- Dzieci poniżej 18 lat często pracują, choć nie powinny tego robić. Powodem jest bieda i bezrobocie wśród rodziców. W Afganistanie aż 36 procent społeczeństwa żyje poniżej progu ubóstwa. Ludzie nie mają też świadomości praw tych dzieci - dodaje Ali Eftekhari.
Human Rights Watch twierdzi, że wiele dzieci pracuje w niebezpiecznych warunkach, a niektóre w wieku zaledwie kilkunastu lat stały się kalekami od wypadków przy pracy. Choć praca poniżej 15 roku życia w Afganistanie jest zakazana, a wiele zawodów uważanych jest za niebezpieczne, nie istnieją państwowe kontrole.
Wysoki poziom analfabetyzmu
- Te dzieci pracują przy wyszywaniu dywanów, w przemyśle metalowym, ale także jako czyściciele butów czy uliczni sprzedawcy. Wiele z nich pracuje przez wiele godzin w ciągu dnia w trudnych warunkach, które są niebezpieczne dla zdrowia i mogą spowodować ich śmierć - podkreśla Ahmad Shuja z biura Human Rights Watch w Afganistanie.
Skutkiem tego, że dzieci pracują zamiast się uczyć jest także wysoki poziom analfabetyzmu. Szacuje się, że ponad 60 procent Afgańczyków nie umie ani czytać ani pisać.
REKLAMA
IAR/dcz
REKLAMA