Odkryjmy żydowski Paryż północy
Muzeum POLIN uruchomiło nową aplikację mobilną „Warszawa, Warsze”. Jest ona rozwinięciem wystawy o tym samym tytule. Umożliwia poznanie żydowskiej Warszawy – jej codziennego i klubowego życia. Dzięki aplikacji można również odkryć we współczesnym mieście obiekty i elementy, które już nie istnieją. O jej szczegółach mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Małkowska-Bieniek z Muzeum POLIN.
2016-08-21, 20:21
Posłuchaj
Aplikacja „Warszawa, Warsze” pozwala trafić do istotnych miejsc na mapie żydowskiej Warszawy, takich jak: Plac Grzybowski, plac Żelaznej Bramy, Tłomackie, Rymarska, Przejazd i Nowolipki. Z pewnością zainteresuje zarówno mieszkańców Warszawy, jak i jej gości. Będzie pomocna dla wszystkich pragnących poznać i zrozumieć miasto oraz jego specyficzny rozwój.
– Na potrzeby naszej aplikacji zgromadziliśmy duży zasób zdjęć, które również w formie multimedialnej pokazują jak wyglądała przedwojenna Warszawa i najciekawsze miejsca związane z kulturą żydowską – powiedziała Ewa Małkowska-Bieniek.
Jedną z ulic, w okolicach której mieszkało bardzo dużo ludności żydowskiej, była nieistniejąca już dzisiaj ul. Tłomackie. Jej nazwa pochodzi od określenia jurydyki, czyli wydzielonego prywatnego miasteczka wokół centralnej Warszawy.
– Było to serce inteligenckiej żydowskiej stolicy Polski. Stało się to w 1878 roku, gdy otwarto podwoje synagogi, która znajdowała się w tamtym miejscu. Mogła ona pomieścić prawie 2,5 tys. osób i między innymi z tego względu nazywano ja Wielką. Oprócz tego była najważniejszą synagogą w Królestwie Polskim, a po odzyskaniu niepodległości także w wolnej Polsce. Odbywały się tam najważniejsze wydarzenia dla ludności żydowskiej – dodała Ewa Małkowska-Bieniek.
REKLAMA
W audycji rozmówczyni Polskiego Radia 24 opowiedziała także o innych najciekawszych miejscach, z którymi można zapoznać się w aplikacji „Warszawa, Warsze”.
Polskie Radio 24/db/pj
___________________
Data audycji: 21.08.16
REKLAMA
Godzina audycji: 18.15
REKLAMA