59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej
Festiwal Warszawska Jesień to jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie dedykowane miłośnikom kinematografii, literatury i muzyki współczesnej. O festiwalu mówił w Polskim Radiu 24 jego dyrektor Tadeusz Wielecki.
2016-08-22, 12:32
Posłuchaj
Festiwal rozpocznie się w Warszawie 16 września. W programie są m.in. premiera opery "Zagubiona autostrada" w reż. N. Korczakowskiej oraz dzieła znakomitych artystów: S. Wojciechowskiego „Aaron S" i P. Mykietyna "Czarodziejska Góra".

- Warszawska Jesień to forum ścierania się poglądów i mierzenia się różnych racji artystycznych, w którym bierze udział odbiorca, a także krytyk. Ważna jest tu funkcja debaty, refleksji – zauważył Tadeusz Wielecki.
Gość dodał, że muzyka współczesna nie jest hermetyczna i można ją polubić jeśli „wyrzeknie się uprzedzeń i stereotypów”. – Muzyka ta jest bardzo różnorodna. Bardzo istotne jest bycie w kontakcie bezpośrednim czyli przyjście na koncert. Nagrania kłamią i nie oddają całej atmosfery i specyfiki wydarzenia jakim jest przeżycie muzyki na żywo – podsumował.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" to największy w Polsce festiwal o randze międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej. Przez wiele lat był również jedynym tego typu festiwalem w środkowej i wschodniej Europie. Powstał w 1956 roku. Odbywa się corocznie (z dwoma wyjątkami) w drugiej połowie września i trwa dziewięć dni.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska.
Polskie Radio 24/pr/pj
____________________
REKLAMA
Data audycji: 22.08.16
Godzina audycji: 11:45
REKLAMA