Rekonstrukcja obrony powstańczej reduty PWPW w Warszawie

Mnóstwo warszawiaków i przyjezdnych oglądało w Warszawie rekonstrukcję obrony reduty powstańczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 członków z grup rekonstrukcyjnych z Polski i zagranicy.

2016-08-27, 18:32

Rekonstrukcja obrony powstańczej reduty PWPW w Warszawie
Widowisko rekonstrukcyjne upamiętniające walki o Redutę PWPW odbyło się przy głównej bramie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie.Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj

Rekonstrukcja obrony reduty PWPW. Relacja Bożeny Falkowskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W Warszawie przy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych odbył się Piknik Powstańczy. Rozpoczął się na skwerze I Dywizji Pancernej WP o 13.00 koncertami i konkursami. Wystąpił Joszko Broda z Zespołem Dzieci z Brodą oraz Garwoliński Teatr Muzyczny „Od Czapy”.

W specjalnym namiocie można było zobaczyć również ekspozycję powstańczych pamiątek. Wystawę zwiedzało zarówno młodsze, jak i starsze pokolenie. Wśród nich był powstaniec warszawski Tadeusz Roman ps. „Kowalski”, łącznik batalionu „Czata 49” ze Zgrupowania „Radosław”.

Historia na wyciągnięcie ręki – niesamowita rekonstrukcja na ulicach stolicy. Źródło: TVP INFO

Najmłodszym najbardziej podobał sie sprzęt wojskowy, który zgromadzono na wystawie.
O godzinie 17.00 rozpoczęła się inscenizacja walk o redutę powstańczą, którą była PWPW podczas Powstania Warszawskiego.

REKLAMA

Wzięły w niej udział ponad stu pięćdziesięciu rekonstruktorów, w dużej mierze pochodzących z Grupy Historycznej Zgrupowania "Radosław". Widzowie mieli okazję zobaczyć w akcji sprzęt wojskowy, jaki wykorzystywano w Powstaniu Warszawskim. To między innymi czołg Pantera oraz samobieżne działo pancerne Stug IV. Jak zaznaczył prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Piotr Woyciechowski, to jedna z największych takich inscenizacji od dziesięciu lat.

Ostatnim punktem widowiska przy PWPW by pokaz audiowizualny, który rozpoczął się o godzinie 20.30 na ścianie budynku przy ulicy Rybaki, od strony Wisłostrady. To opowieść o nieistniejącej przedwojennej Warszawie, Powstaniu Warszawskim oraz PWPW.

Patronem medialnym widowiska był Program Pierwszy Polskiego Radia.

REKLAMA

IAR/mfm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej