Konfrontacje Idei: Przyszłość unii monetarnej
Euro jako waluta jeszcze kilka lat temu była nadzieją i symbolem integracji europejskiej. Dziś wielu ekspertów uznaje ją za przyczynę kryzysu. O tym, czy unia monetarna ma sens i jaka przyszłość czeka euro dyskutowali w programie Konfrontacje Idei były wiceminister finansów Stefan Kawalec i były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego dr Jerzy Pruski.
2016-09-10, 10:36
Posłuchaj
Jak podkreślił Stefan Kawalec, Europa po wojnie może być dumna z osiągnięć jakim była integracja europejska, utworzenie Unii Europejskiej i wspólnego rynku, jednak błędem było, jak stwierdził, utworzenie wspólnej waluty. - Posiadanie własnej waluty, polityki monetarnej i kursu monetowego, który może ulegać zmianom, tworzy bardzo istotny mechanizm dostosowawczy, który jest istotny dla gospodarki obszaru, na którym działa dana waluta – podkreślił Kawalec.
Gość zaznaczył, że w sytuacji kryzysowej okazało się, że „brak własnej waluty jest niezmiernie kosztowny”. - Gdy w roku 2010, w pełnej krasie objawił się kryzys strefy euro, oceniano, że gospodarki południa takie jak Włochy, Hiszpania, Portugalia czy Grecja, po to, by odzyskać konkurencyjność międzynarodową, powinny obniżyć swoje płace o 20, 30 proc. Gdyby te kraje miały własne waluty, taka rzecz mogłaby się stać w wyniku deprecjacji ich walut – wyjaśnił Kawalec.
Dr Jerzy Pruski zwrócił z kolei uwagę, że w większości krajów, źródłem kryzysu był sektor bankowy. - Wspólna waluta była na marginesie i w najmniejszym stopniu nie przesądzała o głębokości kryzysu – wyjaśnił.
Gość dodał, że „kryzys miał źródło w krajach rozwiniętych, które nie miały wspólnej waluty”. - W związku z tym istota kryzysu gospodarczego, z którego gospodarka światowa jeszcze nie wyszła, nie ma nic wspólnego ze wspólnym pieniądzem strefy euro. Korzyści wynikające z uczestnictwa strefy euro są różnego rodzaju. Mają wymiar ekonomiczny, polityczny, wymiar bezpieczeństwa – wyliczał dr Pruski.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzami audycji Konfrontacje Idei byli prof. Ryszard Bugaj i prof. Zdzisław Krasnodębski.
Polskie Radio 24/pr
Data emisji: 10.09.16
Godzina emisji: 9:15
Polecane
REKLAMA