Prezydent w Spale: Polska od wieków może liczyć na mieszkańców wsi
W Spale w niedzielę zakończy się dwudniowe święto kultury wiejskiej. Tegoroczne Dożynki Prezydenckie ściągnęły do tej miejscowości tysiące rolników, wiejskich artystów i miłośników folkloru.
2016-09-11, 16:25
Posłuchaj
Dziś drugi dzień dożynek prezydenckich w Spale. Relacja Michała Fedusio (IAR)
Dodaj do playlisty
W przemówieniu na stadionie Centralnego Ośrodka Sportu w Spale prezydent Andrzej Duda przypomniał, że od wieków Polska mogła liczyć na mieszkańców wsi. – Polscy chłopi walczyli w powstaniu kościuszkowskim, w wojnie obronnej przeciw Rosji Sowieckiej, gdy wezwał ich do tego Wincenty Witos, walczyli w 1939 roku w obronie kraju, walczyli w partyzantce i na wszelkich frontach drugiej wojny światowej. Tam walczyli chłopcy, którzy wychowali się na wsi – mówił prezydent.
Źródło: TVP Info
Prezydent Andrzej Duda przybył do Spały rano. Wraz z małżonką i mistrzynią olimpijską w rzucie młotem Anitą Włodarczyk, złożył wiązanki kwiatów przy kamieniu upamiętniającym patronkę stadionu, na którym odbywają się dożynki - Kamilę Skolimowską, zmarłą przedwcześnie w 2009 roku polską lekkoatletkę.
REKLAMA
Prezydent następnie wręczył nagrody w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. W sobotę jego uczestnicy ze wszystkich województw zaprezentowali kwiaty przed Agatą Kornhauser-Dudą. Pierwsza dama oglądała ponadmetrowe wieńce powstałe z tegorocznych plonów - m.in. żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, gryki, lnu, kukurydzy, jarzębiny, ziół, traw, owoców, warzyw i kwiatów.
– Cieszę się, że nie jestem w komisji konkursowej, bo byłoby mi bardzo trudno wybrać ten najpiękniejszy. Zawsze jestem pod ogromnym wrażeniem kunsztu artystycznego, misterności, precyzji ich wykonania. Przede wszystkim jednak bardzo serdecznie dziękuję wam za to, że kultywujecie tę piękną dożynkową tradycję i przekazujecie ją kolejnym pokoleniom – powiedziała wówczas małżonka prezydenta.
Para prezydencka ma także w planach wizytę w Miasteczku Regionów, w którym mieszkańcy różnych zakątków Polski prezentują plony swoich ziem, rękodzieło i folklor.
***
Początki tradycji Dożynek Prezydenckich w Spale sięgają okresu międzywojennego. W latach 1927-1938 organizowano je z inicjatywy Ignacego Mościckiego. Po 62 latach tradycję reaktywował prezydent Aleksander Kwaśniewski.
W latach 2006-2008 Święto Plonów miało charakter regionalny. W 2009 roku gospodarzem spalskich dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski. Andrzej Duda jest piątym prezydentem, który przyjeżdża do Spały.
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA