Marian Raciborski – pionier ochrony polskiej przyrody
- Był jednym z pierwszych w Polsce i Europie propagatorów idei ochrony przyrody i aktywistą ruchu na rzecz ratowania zagrożonych gatunków - słyszymy w audycji Marii Bobrowskiej z cyklu "Radiowe portrety Polaków".
2016-09-16, 06:00
Posłuchaj
16 września 1863 urodził się Marian Raciborski, botanik, współtwórca ruchu ochrony przyrody na ziemiach polskich.
Botaniką interesował się od najmłodszych lat. - Pierwszego odkrycia dokonał w wieku 14 lat. Znalazł roślinę wodną - moczarkę kanadyjską, której występowania nie wykazał żaden krakowski botanik i dotąd powszechnie uważano, że ten gatunek nie występuje w Polsce - słyszymy w archiwalnej audycji z 1978 roku.
Raciborski miał wrodzony talent botaniczny, który łączył się u niego z niezwykłym entuzjazmem i zapałem do pracy. Naukowiec udowodnił to, odznaczając się najpierw jako uczeń, a następnie od 1885 roku jako asystent w Katedrze Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Cały czas wolny od zajęć asystenckich poświęcałem na badania naukowe" – pisał Raciborski. Wiedzę poszerzał też w Strasburgu, Bonn, Wrocławiu i Tybindze.
W 1896 roku rozpoczęła się najważniejsza, czteroletnia przygoda Raciborskiego. To wówczas wybrał się na odległą, tropikalną Jawę, by na miejscu badać jej florę.
Jakie były zainteresowania naukowe Raciborskiego? W jaki sposób zapisał się w annałach historii polskiej nauki? Posłuchaj audycji Marii Bobrowskiej z cyklu "Radiowe portrety Polaków".
REKLAMA
Od 1909 roku był profesorem najpierw na Uniwersytecie Lwowskim a następnie Uniwersytecie Jagiellońskim. Wychował pokolenia przyszłych polskich botaników. To jego uczniowie utworzyli Polskie Towarzystwo Botaniczne, zaś jego słuchacze, już po śmierci Raciborskiego, stworzyli Ligę Ochrony Przyrody. Raciborski nie dożył tego wydarzenia. Zmarł 17 marca 1917.
bm
REKLAMA