Obchody Millenium Chrztu Polski na Jasnej Górze
3 maja 1966 roku na Jasnej Górze w Częstochowie odbyły się uroczyste obchody Tysiąclecia Chrztu Polski. Było to starcie Kościoła katolickiego ze zwalczającym go aparatem państwowym PRL.
2024-05-03, 05:45
W 1966 roku minęło tysiąc lat od chrztu księcia Mieszka I - wydarzenia uważanego za początek istnienia państwa polskiego.
- Spór o kształt polskiego Millenium, tego, czy mamy świętować tysiąclecie chrześcijaństwa na ziemiach polskich, czy tysiąclecie państwowości polskiej, której najdoskonalszą emanacją w zamyśle komunistów miała być Polska Ludowa, rozpalił namiętności aż do białości - mówił na antenie Polskiego Radia prof. Jerzy Eisler.
Przez kilka miesięcy ostro rywalizowano o kształt Millenium. Uroczystościom kościelnym, nierzadko w tym samym miejscu i czasie, władze komunistyczne przeciwstawiały świeckie manifestacje patriotyczne. Jednym z najważniejszym elementów obchodów kościelnych była peregrynacja po kraju kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
- Władze zdecydowały się na coś nieprawdopodobnego. Zdecydowano się na aresztowanie obrazu. Przewożono go tak, żeby uniemożliwić wiernym uroczyste towarzyszenie pielgrzymce obrazu - komentował historyk w audycji z cyklu "Kronika Polska".
REKLAMA
Jednocześnie sięgnięto po metody policyjne. Przeciwko manifestantom katolickim zmobilizowano robotników. Na przykład w Warszawie aktyw robotniczy pałkami rozpędzał młodzież katolicką wracającą z katedry ze spotkania z kardynałem Wyszyńskim. Przez szereg miesięcy trwała gwałtowna kampania propagandowa. Równocześnie komuniści dwukrotnie w 1966 nie zgodzili się na przyjazd do Polski papieża Pawła VI.
- Przez blisko trzy lata, do stycznia 1969, władze odmawiały też paszportu kardynałowi Wyszyńskiemu na wyjazd do Rzymu. Takie to były obchody polskiego Millenium - podsumował prof. Eisler.
Posłuchaj
mjm/im
REKLAMA
REKLAMA