Wiceszef MSZ: nie rezygnujemy ze starań o zniesienie wiz dla Polaków do USA
- Uważamy to za szczególnie istotną kwestię - powiedział Jan Dziedziczak. Dodał, że sprawa braku zniesienia wiz jest tym, co budzi ogromne niezrozumienie polskiego społeczeństwa.
2016-09-21, 14:52
- Dla nas bardzo trudne, jako dla Polski, jest zrozumienie tego, że nasz kraj jako wypróbowany sojusznik jest w kwestii polityki wizowej traktowany gorzej, niż inne kraje Unii Europejskiej, kraje znane z mało entuzjastycznego wypowiadania się o Stanach Zjednoczonych - wskazał wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
- My absolutnie z tego starania o zniesienie wiz nie rezygnujemy, uważamy to za szczególnie istotną kwestię, stąd też nasze intensywne działania, żeby ta sprawa była poruszana w UE i stąd też niezwykle intensywne działania bilateralne - podkreślił Jan Dziedziczak na posiedzeniu sejmowej komisji ds. UE.
Według niego kwestia wiz dla Polaków była poruszana w trakcie trwającej właśnie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA oraz w trakcie wizyty ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. - Teraz pan prezydent i pan minister są w Stanach Zjednoczonych i ta kwestia jest bardzo mocno w ramach rozmów bilateralnych poruszana - zaznaczył.
- Sprawa wiz jest czymś, co budzi ogromne niezrozumienie, słuszne niezrozumienie polskiego społeczeństwa i absolutnie my tę sprawę będziemy bardzo mocno, intensywnie stawiać - oświadczył Dziedziczak.
"W najbliższych miesiącach nie możemy się spodziewać przełomu"
Jak przypomniał "sprawa ciągnie się tak naprawdę od 25 lat". Do tego w ostatnich miesiącach Stany Zjednoczone zyskały nowy argument przeciwko zniesieniu wiz. Chodzi o kwestie bezpieczeństwa i przeciwdziałania terroryzmowi. Zdaniem Dziedziczaka administracja amerykańska sugeruje, że Amerykanie "raczej" będą uszczelniać politykę wjazdu do USA, niż ją liberalizować.
- My odpowiadamy, oczywiście zgodnie z logiką, że akurat Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, gdzie problem terroryzmu jest marginalny - powiedział. - Ruch bezwizowy Amerykanie mają z Francją, gdzie zamachy terrorystyczne odbywają się z dramatyczną wręcz intensywnością - wskazał.
Dziedziczak, przedstawiając stanowisko rządu w sprawie dalszych działań w odniesieniu do braku wzajemności ze strony niektórych państw trzecich w dziedzinie polityki wizowej, przypomniał, że Polska jest jednym z pięciu państw UE, obok Bułgarii, Cypru, Chorwacji i Rumunii, wobec którego USA nie zniosło ruchu wizowego.
Według wiceszefa MSZ problem ze zniesieniem wiz tkwi w relacjach między prezydentem USA pochodzącym z partii demokratycznej, a zdominowanym przez republikanów Kongresem. - Prawda jest taka, że w najbliższych miesiącach nie możemy się spodziewać przełomu, bo trwa kampania wyborcza - zaznaczył.
***
Prezydent Andrzej Duda od soboty przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych.
W niedzielę odsłonił na cmentarzu w amerykańskim Doylestown pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek wziął udział w szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie dużych ruchów uchodźców i migrantów oraz spotkał się z przedstawicielami amerykańskiego biznesu.
Prezydent wziął również udział, razem z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim, we wtorek w 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Wizyta Dudy oraz Waszczykowskiego związana jest m.in. ze staraniami Polski o kandydaturę na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019.
x-news.pl, Fakty TVN
PAP, kk
REKLAMA