Choroby układu sercowo-naczyniowego przyczyną wielu zgonów. W przededniu Światowego Dnia Serca Lekarze apelują o zdrowy tryb życia

Główną przyczyną zgonów nadal są choroby sercowo-naczyniowe, szczególnie u kobiet, a ich rozwój w znacznym stopniu zależy od stylu życia – zwraca uwagę dr n. med. Grzegorz Skonieczny w przededniu Światowego Dnia Serca. Jak co roku w ostatnią niedziele września w 120 krajach świata będzie popularyzowana wiedza o schorzeniach serc także możliwościach jego leczenia i profilaktyki.

2016-09-24, 09:22

Choroby  układu sercowo-naczyniowego przyczyną wielu zgonów. W przededniu Światowego Dnia Serca Lekarze apelują o zdrowy tryb życia
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: CC0 Public Domain/jarmoluk/pixabay


Według Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego większość chorób układu sercowo-naczyniowego związana jest z niewłaściwym stylem życia. Wśród głównych czynników  wymienia się palenie tytoniu, złą dietę, brak aktywności fizycznej, nadwagę i otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi oraz podwyższony poziom cholesterolu.

- Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy hipercholesterolemia są chorobami podstępnymi. Dopiero ich powikłania dają dolegliwości, które zmuszają pacjentów do zgłoszenia się do lekarza. Często zmiany, do których doszło w organizmie, są już nieodwracalne. Dlatego tak ważna jest profilaktyka pierwotna choroby wieńcowej, która pozwala nie tylko na ich wcześniejsze wykrycie, ale również na wdrożenie odpowiedniego leczenia - tłumaczy dr  Grzegorz Skonieczny z Oddziału Kardiologii i Intensywnej Terapii Kardiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu.

Za darmo badania w całej Polsce

W związku ze Światowym Dniem Serca w sobotę i niedzielę organizowane są bezpłatne badania i warsztaty edukacyjne dla pacjentów. W Instytucie Kardiologii w Aninie pod Warszawą w sobotę po hasłem „Serce w ruchu” odbędą się I Dni Pacjenta.

Bezpłatnie będzie można zrobić badania EKG, ciśnienia tętniczego, poziomu cukru, cholesterolu, pomiary masy i składu ciała. Pacjenci będą  też mogli  wysłuchać wykładów ekspertów z Instytutu na temat aktywności fizycznej oraz zasad zdrowego żywienia.
Z kolei Fundacja NEUCA dla Zdrowia, współpracująca z aptekami działającymi w ramach programu Partner+, z okazji Światowego Dnia Serca rozpoczyna kolejną edycję bezpłatnych badań profilaktycznych.


You Tube

Ogólnopolska akcja badań kardiologicznych rozpocznie się 3 października na Śląsku, następne będą w centrum Polski, a ostatnie - w Szczecinie.
Specjalnie przygotowany na tę okazję kardiobus odwiedzi ponad 100 miejsc w całej Polsce, aby sprawdzić stan zdrowa serc Polaków. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: www.fundacjaneuca.pl.

Choroby serca częściej zabijają kobiety aniżeli mężczyzn  - tak wynika z  raportu „Niewydolność serca w Polsce”.
U  kobiet choroby układu krążenia przyczyniły się do 51 proc. wszystkich zgonów, a wśród mężczyzn - 41 proc.

PAP/PTK/ksem/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej