Czy nasze wnuki będą znały smak bałtyckiego dorsza?
Czy nasze wnuki poznają smak bałtyckiego dorsza, czy jest szansa na zakończenie problemu przełowienia?
2016-09-25, 13:35
Posłuchaj
Jaki jest stan stad ryb żyjących w Bałtyku- wyjaśnia Piotr Prędki z fundacji Mare.
Problem z trzema stadami: dorsza, śledzi i szrotek
Jak podkreśla gość radiowej Jedynki, sytuacja jeszcze nie jest taka zła, ale mamy problem z trzema stadami – stadem zachodnim dorsza, z jednym ze stad śledzi i szprotek.
Do 2022 r. trzeba odbudować stada ryb w Bałtyku
Wspólna Polityka Rybołówstwa Unii Europejskiej zakłada m.in wprowadzanie limitów połowowych bałtyckich ryb, by doprowadzić do odtworzenia zasobów morskich.
Jak podkreślą, prawo Unii Europejskiej mówi, że do 2022 r. musimy odbudować wszystkie stada powyżej stabilnych poziomów.
Trzeba ograniczyć połowy
Co należy zrobić, zdaniem Międzynarodowej Rady Badań Morza i innych organizacji eksperckich, by osiągnąć bezpieczny i stabilny stan zarybienia Bałtyku wyjaśnia Justyna Zajchowska z organizacji Pew Charitable Trusts.
Jak podkreśla, składają się na to dwa główne rozwiązania.
REKLAMA
─ Na 2017 r. rada proponuje bardzo niewielki limit dla zachodniego stada dorsza, a nowe prawo obowiązującego od lipca pozwala państwom członkowskim nawet na zamknięcie ukierunkowanych połowów.
Przywrócenie stad do zrównoważonych poziomów jest szansą na przyszłość nie tylko dla rybaków, ale i dla nas wszystkich, którzy chcą dalej jeść bałtyckiego dorsza.
Elżbieta Mamos, jk
REKLAMA