"New York Times":" dlaczego Donald Trump nie powinien zostać prezydentem

Od samego początku było jasne, że poglądy Donalda Trumpa są raczej pochodną groźnego impulsu i cynizmu niż przemyślanej polityki - pisze w poniedziałek "New York Times" w artykule redakcyjnym "Dlaczego Donald Trump nie powinien być prezydentem".

2016-09-26, 12:42

"New York Times":" dlaczego Donald Trump nie powinien zostać prezydentem
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: twitter/@nytimes

Nowojorski dziennik, który w weekend poparł rywalkę Republikanina w wyścigu do Białego Domu, demokratyczną kandydatkę Hillary Clinton, wyraża opinię, że "pozbawiona zasad" kampania Trumpa była naznaczona "eksplozjami fałszywych i skandalicznych zarzutów, osobistych zniewag, ksenofobicznego nacjonalizmu, nieprzejednanego seksizmu i poglądów, które różnią się w zależności od jego audytorium i kaprysów".

Na kilka godzin przed pierwszą telewizyjną kampanią obojga kandydatów "NYT" apeluje do niezdecydowanych, którzy "być może liczą na głęboką zmianę" polityki i systemu rządów w USA, aby krytycznie przyjrzeli się "domniemanym zaletom" Trumpa. "W przeciwnym razie mogą ponosić konsekwencje powierzenia Białego Domu w ręce człowieka bardziej pochłoniętego sobą samym niż dobrobytem kraju" - ostrzega dziennik.

"Finansowy czarodziej" z "mętnymi interesami"...

W obszernym artykule odnosi się do opinii rozpowszechnianych na własny temat przez samego Trumpa i pisze, "dlaczego nie można mu wierzyć". Rozprawia się m.in. z opiniami, według których Trump jest "finansowym czarodziejem", "szczerym mówcą nieowijającym w bawełnę" czy "wytrawnym negocjatorem" zdolnym pokonać innych światowych przywódców.

"New York Times" pisze m.in. o "mętnych" inwestycjach prowadzonych "w Rosji i innych miejscach, które mogą stanowić konflikt interesów, gdy będzie prezydentem, zwłaszcza jeśli biznesy pozostaną w rękach jego dzieci, co zapowiada". 

... bez międzynarodowego doświadczenia 

Jak zauważa ponadto, "Trump, który nie ma doświadczenia w kwestiach bezpieczeństwa kraju, twierdzi, że ma plan skutecznego pokonania bojowników Państwa Islamskiego w Syrii, ale go nie zdradzi". "Wyborcy nie mogą sami osądzić, czy wie o czym mówi, bez poznania jego planu, ale Trump w sposób groteskowy twierdzi, że nie będzie dawał wskazówek wrogowi" - zaznacza "NYT".

Odnotowuje, że telewizja NBC News "wypunktowała, że od początku kampanii Trump dokonał znaczących wolt 117 razy w 20 istotnych kwestiach, włączając w to trzy wzajemnie sprzeczne przekonania na temat aborcji w ciągu ośmiu godzin".

"Nasi prezydenci są przykładami dla pokoleń naszych dzieci. Czy to jest wzór, jakiego dla nich chcemy" - pyta "New York Times" na zakończenie artykułu.

REKLAMA

PAP/dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej