24. rocznica porwania i morderstwa Jarosława Ziętary

We wrześniu mija 24 rocznica zamordowania poznańskiego reportera śledczego, Jarosława Ziętary. Prokurator, który zajmował się tą sprawą mówił otwarcie, że to jedyny przypadek w Polsce zabójstwa dziennikarza za to, że wykonywał swoje obowiązki, za to, że zdobywał informacje i je ujawniał. Gościem programu Kulisy spraw był Krzysztof Kaźmierczak, autor książki „Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa”.

2016-09-27, 22:44

24. rocznica porwania i morderstwa Jarosława Ziętary
Jarosłąw Ziętara. Foto: Lukasz Piecyk/REPORTER

Posłuchaj

27.09.16 Krzysztof M. Kaźmierczak: „Gdyby Jarosław Ziętara miał możliwość przedstawienia tego, co ustalił, byłby to element historii Polski tamtych lat”.
+
Dodaj do playlisty

Krzysztof Kaźmierczak podkreślił, że sprawa zabójstwa Ziętary była „ciągiem błędów i zaniechań”. - Przez szereg lat, do 2011, to była klęska państwa, która przekładała się na wiele decyzji, wiele błędnych działań i zaniechań – zaznaczył gość.

Gość wyjaśnił, że Jarosław Ziętara był młodym dziennikarzem, który zginął w wieku 24 lat. - Praktycznie od początku studiów pracował w swoim zawodzie, był etatowym reporterem tygodnika Wprost, pracował w prasie regionalnej, Gazecie Wyborczej. Interesowały go mocne, aferowe tematy śledcze – zaznaczył.

- Trafił na „nową aferę spirytusową”. Wiemy, że na ogromną skalę był przemycany alkohol z Niemiec do Polski. To zostało ukrócone, gdy fakt ten wyszedł na jaw, ale ludzie, którzy to robili, wymyślili nowy sposób. Kanały były przez Czechy i właściwie robiono dokładnie cały czas to samo, co nigdy nie wyszło na jaw – wyjaśnił Kaźmierczak.

Dodał, że gdyby Jarosława Ziętary nie zabito i gdyby miał możliwość przedstawienia tego, co ustalił, byłby to element historii Polski tamtych lat.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Kurtz.

Polskie Radio 24/pr/pj

__________________

REKLAMA

Data emisji: 27.09.16

Godzina emisji: 20:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej