Papież: starałem się wesprzeć narody Gruzji i Azerbejdżanu
Papież Franciszek powiedział, że podczas swej niedawnej podroży do Gruzji i Azerbejdżanu starał się wesprzeć narody tych krajów w dążeniu do braterstwa i pokoju. O wizycie tej mówił w czasie środowej audiencji generalnej z udziałem 25 tysięcy osób.
2016-10-05, 13:03
Posłuchaj
Podsumowując pielgrzymkę do Tbilisi i Baku papież powiedział, że Gruzja i Azerbejdżan mają bardzo stare korzenie historyczne, kulturowe i religijne. "Ale jednocześnie - dodał - przeżywają one nową fazę; oba obchodzą w tym roku 25-lecie swej niepodległości po tym, jak dużą część XX wieku spędziły pod sowieckim reżimem”. - I w tej fazie napotykają trudności w różnych aspektach życia społecznego - ocenił Franciszek.
Mówił, że posługa Kościoła w Gruzji jest okazją do współpracy z wyznawcami prawosławia, a w Azerbejdżanie do „dawania ewangelicznego świadectwa w społeczności, w której większość stanowią muzułmanie”.
W czasie audiencji papież podkreślał, że zawsze należy dążyć do dialogu ze wszystkimi ludźmi dobrej woli po to, by „zbudować świat pokoju i solidarności”. Apelował też o poszukiwanie "autentycznego braterstwa" wzorem Świętego Franciszka z Asyżu.
"Przypomniała światu, że Bóg jest bogaty w miłosierdzie"
Zwracając się do Polaków Franciszek pozdrowił szczególnie byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Następnie dodał, że w środę przypada wspomnienie świętej Faustyny Kowalskiej. - Przypomniała ona światu, że Bóg jest bogaty w miłosierdzie, a Jego miłość jest potężniejsza od śmierci, grzechu i wszelkiego zła. Niech orędzie Jezusa Miłosiernego – przez nią przekazane – owocuje w waszym życiu pogłębieniem więzi z Bogiem i czynami miłosierdzia - powiedział papież.
REKLAMA
Jeszcze w środę w Watykanie Franciszek weźmie udział w inauguracji międzynarodowej i międzyreligijnej konferencji "Sport w służbie ludzkości". Uczestniczyć w niej będą sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. Będzie także anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby, z którym wieczorem papież będzie modlił się w rzymskim kościele świętego Grzegorza. W ten sposób obaj zwierzchnicy upamiętnią 50. rocznicę rozpoczęcia oficjalnego dialogu między katolikami i anglikanami.
IAR,PAP,kh
REKLAMA