Platforma chce odwołania minister edukacji. Jest odpowiedź PiS
Platforma Obywatelska zarzuca minister, że wbrew nauczycielom i rodzicom forsuje fatalną reformę edukacji. Według szefowej MEN, reforma edukacji jest przemyślana, odpowiedzialna i rozłożona na wiele lat.
2016-10-14, 17:20
Rafał Grupiński poinformował, że PO wniosek o wotum nieufności wobec szefowej MEN Anny Zalewskiej złoży dzisiaj, do marszałka Sejmu.
- To swoistego rodzaju prezent dla nauczycieli na Dzień Nauczyciela - podkreślił poseł PO. Zdaniem Grupińskiego, wniosek o wotum nieufności wobec szefowej MEN jest konieczny, aby pokazać, jak wielkim zagrożeniem dla stabilizacji systemu polskiej oświaty i jakości uczenia dzieci jest pomysł reformy, forsowany przez Zalewską, wbrew opinii nauczycieli, rodziców i samorządów.
Polityk PO wyraził nadzieję, że wszystkie kluby opozycyjne poprą wniosek Platformy o odwołanie Zalewskiej.
Swoje poparcie dla propozycji Platformy zgłosiła już Nowoczesna, która apeluje do minister Anny Zalewskiej o wycofanie się z reformy edukacji i ustąpienie ze stanowiska.
REKLAMA
Odpowiedź Prawa i Sprawiedliwości
- Wniosek PO o odwołanie minister Zalewskiej nie ma oczywiście żadnych szans powodzenia. Platforma nie będzie nam ustalała polityki kadrowej i tego, kto będzie w naszym rządzie pracował i kto nas będzie reprezentował, a kto nie. Trudna reforma, którą zamierza przeprowadzić minister Zalewska, to jest reforma, która jest przemyślana, odpowiedzialna i policzalna - powiedziała rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek.
Jak oceniła, wniosek Platformy jest "wnioskiem wyłącznie politycznym, który ma wprowadzić chaos wśród nauczycieli i rodziców, i który doprowadzi tak naprawdę tylko i wyłącznie do tego, że powstanie ferment".
W połowie września do konsultacji trafiły dwa projekty ustaw: zupełnie nowej ustawy Prawo oświatowe oraz ustawy wprowadzającej Prawo oświatowe.
Powiązany Artykuł
Minister Zalewska broni reformy edukacji
Zgodnie z propozycją resortu edukacji, od 2017 r. funkcjonować mają: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum; szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych; zlikwidowane zostaną gimnazja.
REKLAMA
Związkowe protesty
Związek Nauczycielstwa Polskiego zorganizował w całym kraju protesty przeciwko reformie. ZNP domaga się od minister edukacji wycofania się z projektowanych zmian, a także przystąpienia do "rzeczywistej, a nie medialnej debaty o potrzebach polskiej edukacji".
Związkowcy chcą też społecznego porozumienia co do zakresu, skali i tempa wprowadzania reformy.
Minister Anna Zalewska tłumaczy, że rząd nie wycofa się z kwestionowanych zmian, a reforma jest przemyślana, odpowiedzialna i policzona. Anna Zalewska wyjaśniła, że realizuje wszystkie postulaty ZNP, w tym likwidację gimnazjów, o którą Związek kiedyś zabiegał.
TVP Info
REKLAMA
Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów - czyli musi za tym opowiedzieć się minimum 231 posłów.
Wniosek ws. wyrażenia ministrowi wotum nieufności może być poddany pod głosowanie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia jego zgłoszenia.
PAP/IAR/iz
REKLAMA