Uroczysta gala wręczenia nagrody Polin w Muzeum Historii Żydów Polskich
Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, organizacjom lub instytucjom, które aktywnie działają na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów.
2016-10-20, 09:47
Posłuchaj
Grzegorz Tomczewski z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin: nagrodę ustanowiono, by uhonorować osoby i instytucje, które na co dzień działają na rzecz dziedzictwa polsko-żydowskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
W tym roku nominacje do nagrody, przyznawanej przez kapitułę konkursu pod przewodnictwem Mariana Turskiego, otrzymało sześć osób oraz jedna instytucja. Laureat nagrody Polin otrzyma statuetkę oraz 10 tys. zł.
Wśród nominowanych osób są Robert Augustyniak (przywraca pamięć o społeczności żydowskiej Grodziska Mazowieckiego), Jacek Koszczan (twórca stowarzyszenia "Sztetl Dukla"), Aleksandra Markiewicz (twórczyni spotkań z kulturą żydowską w Kazimierzu Dolnym), Sławomir Pastuszka (społeczny opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie), Łukasz Połomski (założyciel projektu Sądecki Sztetl) i Mirosław Skrzypczyk (działa na rzecz dziedzictwa żydowskiego w Lelowie i w Szczekocinach).
Z kolei nominowaną do nagrody instytucją jest Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku.
Muzeum Polin podkreśla, że wszyscy nominowani znakomicie wypełniają misję placówki, którą jest przywracanie pamięci o historii polskich Żydów, a także budowanie wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami i Żydami.
W ubiegłym roku, gdy Nagrodę Polin przyznawano po raz pierwszy, jej laureatem został Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie.
Ośrodek ten realizuje wiele projektów edukacyjno-artystycznych, które są poświęcone dziedzictwu lubelskich Żydów. Brama Grodzka była dawniej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, miejscem spotkania różnych kultur, tradycji i religii.
IAR, PAP, kk
REKLAMA