Narodowa pielgrzymka Polaków. Abp Gądecki: Jan Paweł II był pielgrzymem Absolutu
W kazaniu w rzymskiej bazylice świętego Pawła za Murami w sobotę, trzecim dniu narodowej pielgrzymki Polaków, arcybiskup Stanisław Gądecki mówił o geniuszu Jana Pawła II i podkreślał, że jego autentyczna świętość jest największym skarbem, jaki zostawił.
2016-10-22, 18:20
Posłuchaj
W dniu, w którym przypada wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II, ustanowione w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu, przewodniczący Konferencji Episkopatu skoncentrował swoje kazanie na analizie wkładu, jaki papież wniósł w historię Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce.
Jan Paweł II "pielgrzymem Absolutu"
Powiązany Artykuł
Papież Franciszek do pielgrzymów z Polski: wytrwajcie w wierze, nadziei i miłości
- Na progu pontyfikatu nazwał siebie „papieżem z dalekiego kraju”, po śmierci określony został jako „pielgrzym Absolutu" - przypomniał metropolita poznański. W dniu, w którym Kościół powszechny wspomina osobę św. Jana Pawła II - powiedział - staramy się tutaj, podczas pielgrzymki narodowej, zwrócić uwagę na wkład tego świętego w historię Kościoła powszechnego i Kościoła w naszej Ojczyźnie.
Abp Gądecki zaznaczył, że w imię prawdy o świętości ludzkiego życia papież podważał też zasadność kary śmierci i przeciwstawiał się wszelkim działaniom wojennym, prosząc o powstrzymanie się od rozwiązań militarnych, nawet gdy zawodziły środki polityczne.
Fliary pontyfikatu Jana Pawła II
Abp Stanisław Gądecki w homilii wymienił główne linie pontyfikatu Jana Pawła II, które ksiądz profesor Andrzej Szostek nazwał filarami, na których wsparł on budynek swojej myśli i wiary. Są to troska o poszanowanie życia każdego człowieka, troska o rodzinę, nauczanie społeczne, sprawa religijnego dialogu i pojednania, powołanie misyjne Kościoła, ogrom Bożego miłosierdzia. - Ósmą i najważniejszą kolumną była jego osobista świętość. Autentyczna świętość była największym skarbem, jaki zostawił nam Jan Paweł II - zakończył przewodniczący konferencji biskupów.
REKLAMA
Rano przy grobie papieża Polaka w Bazylice Watykańskiej modlono się podczas mszy, którą odprawił kardynał Stanisław Dziwisz, przed południem wspominano go na audiencji u Franciszka.
We mszy uczestniczyli przedstawiciele polskich władz z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Byly delegacje Sejmu i Senatu.
IAR/PAP/dad
REKLAMA