Maleje stopa bezrobocia, rośnie zatrudnienie i płace
Z opublikowanych dziś przez Główny Urząd Statystyczny danych za trzeci kwartał tego roku wynika, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było we wrześniu przeszło o trzy procent wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
2016-10-25, 18:32
Posłuchaj
Stopa rejestrowanego bezrobocia na koniec września wyniosła 8,3 procent.
Bezrobocie zmniejszyło się w całym kraju oraz w województwach
̶ To mniej niż przed miesiącem i mniej niż przed rokiem - mówi Artur Satora, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego.
Powiązany Artykuł

Dobre dane z gospodarki. Rekordowo niskie bezrobocie. Ekonomiści: płace powinny rosnąć
Jak podkreśla, stopa bezrobocia w województwach kształtowała się od 5,1 proc. w woj. wielkopolskim do 13,7 proc. w warmińsko-mazurskim.
̶ W porównaniu z poprzednim miesiącem, zmniejszyła się we wszystkich województwach z wyjątkiem woj. pomorskiego – mówi rzecznik.
REKLAMA
Największy wzrost zatrudnienia w administracji
Największy wzrost zatrudnienia - bo aż o 11,3 procent - zanotowano w administrowaniu i działalności wspierającej - dodaje rzecznik GUS.
Jak dodaje, więcej osób znalazło tez pracę w informacji i komunikacji – o 7,3 proc.
̶ Wzrost zatrudnienia odnotowano ponadto w działalności naukowej i technicznej, zakwaterowaniu i gastronomii, transporcie oraz gospodarce magazynowej, naprawie samochodów, handlu, wymienia Satora.
REKLAMA
Największy spadek zatrudnienia w wydobyciu węgla
Zwraca uwagę, że spadek zatrudnienia wystąpił w zakładach wydobywających węgiel – tak kamienny jak i brunatny. I to aż 10, 3 proc.
Wzrostowi zatrudnienia towarzyszą podwyżki płac
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, Dominik Rozkrut mówi, że spadek rejestrowanego bezrobocia obserwujemy już od kilku lat.
Jak podkreśla, obserwuje się też duże zróżnicowanie między województwami, ponadto wraz ze wzrostem zatrudniania następują podwyżki płac.
REKLAMA
Bezrobocie większe wśród kobiet. I urosło
Wśród bezrobotnych ponad 54 procent stanowią kobiety, To o 1,2 procent więcej niż przed rokiem. Zdaniem prezesa GUS, nie jest to efekt programu 500 plus.
Dominik Rozkrut podkreśla, że nie ma sprzeczności między tym, że płace i zatrudnienie rosną, mimo że Produkt Krajowy Brutto rośniej wolniej niż zakładano.
Wyjaśnia, że w przypadku tych wskaźników mamy do czynienia z różnymi okresami referencyjnymi, towarzyszą im różne opóźnienia czasowe, stąd wzrost wynagrodzeń i zatrudnienia będą widoczne we wzroście PKB dopiero po jakimś czasie.
Pozytywne tendencje na rynku pracy potwierdza też rosnąca liczba ofert pracy. Przez dziewięć miesięcy tego roku było ich prawie o 18 procent więcej niż przed rokiem.
REKLAMA
Szybciej też rosną płace niemal we wszystkich działach gospodarki poza górnictwem węgla kamiennego i brunatnego. Tu nastąpił nieduży, ale spadek wynagrodzeń.
Aleksandra Michałek - Tycner
Polecane
REKLAMA