Co dalej z umową CETA? Burzliwe negocjacje
Dzisiejszy szczyt Unia Europejska - Kanada nie został jeszcze oficjalnie odwołany mimo braku zgody Belgii na podpisanie umowy handlowej. Z informacji Polskiego Radia wynika, że premier Kanady Justin Trudeau nie tyle odwołał swój przylot do Brukseli, co na razie go opóźnił.
2016-10-27, 12:15
Posłuchaj
Szczyt UE - Kanada nie został jeszcze odwołany. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Dodaj do playlisty
Rzecznik szefa Rady Europejskiej Preben Aamann informuje jedynie, że szczyt nie odbędzie się tak jak to wcześniej planowano. A początkowo planowano, że szczyt rozpocznie się o 16.00.
Ta godzina jest już nierealna, ale nie jest wykluczone, że szczyt może odbyć się później, jeśli tylko Belgia uzgodni wspólne stanowisko i da ostateczną zgodę na podpisanie umowy. Na razie uniemożliwiał to sprzeciw Walonii, francuskojęzycznego regionu Belgii. Od kilku dni rząd federalny w Brukseli prowadzi negocjacje z przedstawicielami wszystkich regionów i społeczności językowych.
Powiązany Artykuł
Premier o problemach z podpisaniem CETA: kolejny kryzys UE
Wczorajsze rozmowy trwały ponad 10 godzin i zakończyły się bez porozumienia, choć ich uczestnicy mówili o zbliżeniu stanowisk.
REKLAMA
Na godz. 11 w czwartek zwołano spotkanie ambasadorów państw unijnych w sprawie CETA.
"Porozumienie jest w zasięgu ręki" - tak brzmi dziś tytuł artykułu na pierwszej stronie gazety Le Soir. Jeśli belgijskie negocjacje zakończą się porozumieniem, wtedy wspólne uzgodnienia powinny jeszcze zatwierdzić wszystkie kraje członkowskie. Dotyczą one bowiem deklaracji, która ma być dołączona do umowy i zawierać klauzule bezpieczeństwa, rozwiewające obawy Walonii.
"Te same pytania"
Kluczowe jest stanowisko Walonii, która zaprotestowała przeciwko umowie. - Ciągle padają te same pytania i ciągle tak samo odpowiadamy. Wciąż pracujemy. Szczyt teraz raczej jest niemożliwy - powiedział premier Walonii Paul Mangette.
Bez zgody Belgii umowa handlowa nie może być podpisana. Dzisiejszego, popołudniowego szczytu Unia Europejska - Kanada oficjalnie nikt nie odwołał, ale na razie trudno sobie wyobrazić, by się odbył. Choć unijne instytucje miały jeszcze wczoraj wieczorem na to nadzieję.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"UE nie jest gotowa do podpisania umowy CETA"
Negocjacje utknęły bo Belgia jest jedynym unijnym krajem, który nie zgadza się na podpisanie porozumienia. Powodem jest sprzeciw Walonii, francuskojęzycznego regionu. Walonia obawia się, że umowa doprowadzi do obniżenia standardów w rolnictwie. Ma też zastrzeżenia do międzynarodowego arbitrażu zapisanego w umowie, który będzie orzekał w sporach inwestor-państwo i który - zdaniem przeciwników umowy - wzmocni pozycję międzynarodowych korporacji.
***
Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Czytaj więcej o CETA
Tymczasowe stosowanie umowy, na które mają się zgodzić państwa UE, ma dotyczyć relacji handlowych. Do czasu zatwierdzenia przez wszystkie kraje członkowskie zawieszona będzie inwestycyjna część porozumienia.
Umowa budzi spore kontrowersje i protesty niektórych środowisk, obawiających się osłabienia praw pracowniczych, standardów ochrony środowiska i bezpieczeństwa żywności czy też wzmocnienia wpływów wielkich korporacji.
RUPTLY/x-news
REKLAMA
Aby doszło do ratyfikacji CETA, musi się za nią opowiedzieć wszystkie 28 państw członkowskich UE.
IAR,kh
REKLAMA