GPW: ostatnia sesja w październiku zakończyła się na minusie. Cały miesiąc wyszedł na plus
Za nami kolejna sesja na warszawskiej giełdzie. WIG, czyli indeks szerokiego rynku, zyskał w poniedziałek 0,18 procent. Indeks średnich spółek mWIG40 - zyskał 1,6 procent. WIG 20 zakończył sesję na minusie - stracił 0,17 procent.
2016-10-31, 18:45
Posłuchaj
Choć początek ostatniej w tym miesiącu sesji był zdecydowanie pozytywny, mówi Michał Stajniak, analityk biura maklerskiego XTB.
- Początek był zdecydowanie pozytywny, spółki na warszawskim parkiecie bardzo zyskiwały. Później cała sesja skręciła w tym kierunku, w którym podążały europejskie indeksy. Ale mimo wszystko cały miesiąc zamykamy na dosyć sporym plusie, powyżej 6 procent – podkreśla ekspert.
Najlepiej radziły sobie spółki paliwowe
Spośród wszystkich 20 największych spółek wchodzących w skład indeksu WIG 20 najlepiej radziły sobie spółki paliwowe.
- Najlepiej radziły sobie PKN Orlen i Lotos. Jest to wynik bardzo dobrych wyników finansowych, które spółki te opublikowały w ostatnich dniach oraz dobrych oczekiwań co do IV kwartału – wyjaśnia analityk.
REKLAMA
Traciły banki i spółki energetyczne
W WIG 20 wzrósł kurs akcji sześciu spółek: PKN ORLEN, LPP, mBank, LOTOS, Asseco i CCC. Kurs spółki Tauron nie zmienił się, pozostałe 14 spółek straciło, najwięcej wśród nich Alior bank – 2,7 procent.
- Traciły banki, również spółki energetyczne, które oddają swój zysk z poprzednich bardzo dobrych sesji z zeszłego tygodnia – zaznacza Michał Stajniak.
Największy udział w obrocie miał PKN Orlen
Wartość obrotu na sesji wyniosła 806 milionów złotych. Największy udział w obrocie miał PKN Orlen.
Największy wzrost procentowy odnotowały akcje spółki APLITT - dostawcy usług IT dla biznesu – 18, 28 procent. A największy spadek - o ponad 8 procent - odnotowały akcje spółki Talanx, która zajmuje się ubezpieczeniami.
REKLAMA
Najwięcej transakcji zawarto na walorach spółki PZU SA - było to 7 tysięcy.
Spokojna sesja dla złotego
Dla złotego poniedziałkowa sesja była dosyć spokojna.
- Zmiany na polskim złotym nie były duże. Dzisiejszy odczyt inflacyjny wyniósł - 0,2 proc. rdr, co wskazuje na to, że polska gospodarka powoli będzie wychodziła z deflacji i pokazuje, że presja na obniżanie stóp procentowych w zasadzie zanikła - wyjaśnia Michał Stajniak.
Obecnie euro kosztuje 4 zł i 32 grosze, dolar 3 złote 95 groszy a kurs franka to 3 zł i 99 groszy.
REKLAMA
We wtorek sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie będzie. 1 listopada nasza Giełda będzie nieczynna.
Justyna Golonko, awi
REKLAMA