Jerzy Stuhr, Jan Peszek, Piotr Fronczewski i Krzysztof Tyniec. Gwiazdy przybywają na 38. Krośnieńskie Spotkania Teatralne

Sekretarz artystyczny imprezy, teatrolog Małgorzata Baranowska-Mika przyznała, że w repertuarze Krośnieńskich Spotkań Teatralnych powinno znaleźć się coś dla widzów, którzy chcą się pośmiać, ale także dla tych, którzy oczekują od spektaklu czegoś więcej - „podniety intelektualnej”. Impreza rozpocznie się w czwartek w Krośnie (Podkarpackie).

2016-11-02, 12:18

Jerzy Stuhr, Jan Peszek, Piotr Fronczewski i Krzysztof Tyniec. Gwiazdy przybywają na 38. Krośnieńskie Spotkania Teatralne
Jerzy Stuhr w studiu. Foto: Grzegorz Śledź/PR2

W programie Spotkań, które potrwają do 22 listopada, przewidziano siedem przedstawień, przygotowanych m.in. przez teatry z Warszawy, Krakowa, Supraśla, Białegostoku.

- Wszystkie przedstawienia zaproszone na Spotkania wyróżniają się wysokim poziomem artystycznym, świetnymi kreacjami scenicznymi, niebanalnym tekstem. Dokonaliśmy wyboru spektakli naznaczonych nutą komedii, dystansem i filozoficznym podejściem do natury życia. Gościć będziemy w Krośnie prawdziwe gwiazdy polskiego teatru - zapewniła sekretarz artystyczny imprezy, Małgorzata Baranowska-Mika.

Spotkania otworzy w czwartkowy wieczór czarna komedia „Pół na pół” na podstawie sztuki Jordiego Sancheza i Pepa Antona Gomeza w reżyserii Wojciecha Malajkata. To pełna humoru, a także napięcia i grozy opowieść o dwóch przyrodnich braciach, którzy postanawiają pozbyć się swojej rodzicielki. W tych rolach będzie można zobaczyć Piotra Polka i Piotra Szwedesa.

Powiązany Artykuł

Jerzy Stuhr 1200.jpg
Jerzy Stuhr: Różewicz nie pisał sztuk

Gwiazdy Stuhra

W czasie kolejnych teatralnych wieczorów będzie można zobaczyć jeszcze spektakl „Na czworakach” Tadeusza Różewicza w reżyserii Jerzego Stuhra, przygotowany przez Teatr Polonia z Warszawy. Wielbiciele talentu Stuhra będą go mogli podziwiać również na scenie, w kreacji głównego bohatera. Partnerować mu będą m.in. Dorota Stalińska, Michał Breitenwald, Wiesław Komasa.

REKLAMA

Teatr Montownia z Warszawy wraz z białostockim Teatrem Papahema zaproszą widzów na sztukę „Calineczka dla dorosłych” według znanej bajki Hansa Christiana Andersena „Calineczka”. To znana historia opowiedziana na nowo z humorem i z udziałem lalek, przez dwa niezależne teatry - dramatyczny i lalkarski.

W programie Spotkań znajdzie się „Kolacja dla głupca” Francisa Vebera, w reżyserii Wojciecha Adamczyka, w której widzowie będą mogli oklaskiwać takich wybitnych aktorów Teatru Ateneum z Warszawy jak m.in. Piotr Fronczewski, Krzysztof Tyniec, Marzena Trybała, Tadeusz Borowski.

„Nie strój zdobi nieboszczyka”

Z kolei wielbiciele Jana Peszka będą mieli okazję zobaczyć go na scenie, wraz z Katarzyną Krzanowską i Krzysztofem Stawowym, w spektaklu „Nie strój zdobi nieboszczyka” Herberta Bergera, w reżyserii Błażeja Peszka.

Wśród spektakli, przygotowanych głównie z myślą o widzu dorosłym, znajdzie się także propozycja dla młodszych widzów. Będzie to spektakl inspirowany baśnią Marii Konopnickiej - „O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi”, który przedstawi Teatr Bagatela z Krakowa.

REKLAMA

Na zakończenie Krośnieńskich Spotkań Teatralnych Teatr Wierszalin z Supraśla wystawi spektakl przedstawiający ludową wiarę w nadprzyrodzony dar i moc uzdrawiania ziołami. „Wziołowstąpienie” w reżyserii Piotra Tomaszuka to opowieść o Podlasiu – krainie, „gdzie żyją jeszcze +wiary stare+, a szeptuchy i szeptuni szepczą swoje +zamowy+ ze skutkiem potężniejszym niż gdzie indziej”.

Krośnieńskie Spotkania Teatralne potrwają od 3 do 22 listopada. Ich organizatorem jest Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. 

pp/PAP


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej