Beata Szydło w Rydze na szczycie Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia

- Polska wiąże duże nadzieje z rozwojem współpracy gospodarczej z Chinami - powiedziała premier w oświadczeniu wygłoszonym przed rozpoczęciem rozmów plenarnych na szczycie w stolicy Łotwy.

2016-11-05, 15:40

Beata Szydło w Rydze na szczycie Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia

Posłuchaj

Premier Beata Szydło w Rydze po spotkaniach dwustronnych. Z łotewskiej stolicy relacja Piotra Pogorzelskiego/IAR
+
Dodaj do playlisty

Według Beaty Szydło udział w szczycie 16 państw z partnerem chińskim wpisuje się w strategię rozmów Polski z Chinami. Premier przypomniała o wizycie w tym roku prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce. - Planowana jest również w przyszłym roku moja wizyta w Chinach - dodała.

"

Beata Szydło Chcemy budować wspólnie projekty transportowe, morskie i kolejowe. Jesteśmy do tego przygotowani i będziemy takie propozycje również składali

Jak mówiła premier, szczyt jest również okazją do pokazania jedności regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W jej ocenie pokazuje też, że "16 państw europejskich ma pomysł na to, w jaki sposób relacje z Chinami budować i rozwijać, po to, by realizować ważne programy i projekty gospodarcze".

Szydło podkreśliła, że Polsce zależy przede wszystkim na projektach komunikacyjnych i infrastrukturalnych. - Chcemy budować wspólnie projekty transportowe, morskie i kolejowe. Jesteśmy do tego przygotowani i będziemy takie propozycje również składali - zaznaczyła.

Jeszcze przed szczytem w stolicy Łotwy, Beata Szydło rozmawiała o współpracy regionalnej, w tym kwestiach związanych z bieżącą polityką Unii Europejskiej, z premierami Chin - Li Keqiangiem, Łotwy - Marisem Kuczinskisem i Serbii - Aleksandrem Vucziciem.

REKLAMA

Spotkanie z premierem Łotwy dotyczyło też rozbudowy infrastruktury w regionie, m.in. trasy Via Carpatia.

W grupie "16+1", która spotyka się w sobotę w Rydze, oprócz Chin znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

"

Rafał Bochenek Kraje Europy Zachodniej trochę nam zazdroszczą, że mamy tyle form współpracy z Chińczykami

- Generalnym celem formatu współpracy 16+1 jest przede wszystkim zacieśnienie relacji gospodarczych z Chinami oraz wypracowywanie rozwiązań mających przyczynić się do rozwoju inwestycji i wzrostu wymiany handlowej pomiędzy partnerami. Aby tego jednak dokonać, niezbędnym jest zintensyfikowanie działań na rzecz rozbudowy infrastruktury drogowej, kolejowej i również morskiej. Tego typu spotkania mają przyczyniać się do wypracowania konsensusu politycznego co do zasadniczych kierunków współpracy w takich obszarach, jak gospodarka, przemysł, rolnictwo, kultura, nauka czy turystyka – mówił jeszcze przed szczytem rzecznik rządu Rafał Bochenek.

"

Rafał Bochenek Tego typu spotkania mają przyczyniać się do wypracowania konsensusu politycznego co do zasadniczych kierunków współpracy

REKLAMA

Inicjatywa Pasa i Szlaku

- Kraje Europy Zachodniej trochę nam zazdroszczą, że mamy tyle form współpracy z Chińczykami. Warto zwrócić uwagę, że rozmowy będą toczyły się z dość szeroką inicjatywą gospodarczą Chińczyków, "Inicjatywą Pasa i Szlaku", która ma wzmocnić relacje między krajami Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami, przyczynić się do promocji naszego regionu w Chinach. Tego mają m.in. dotyczyć rozmowy – powiedział rzecznik rządu dziennikarzom tuż przed wylotem do Rygi.


Podczas czerwcowej wizyty prezydenta ChRL Xi Jinpinga w Polsce podpisano szereg międzyrządowych porozumień w sprawie inwestycji infrastrukturalnych, m.in. chińskiego projektu "Nowego Jedwabnego Szlaku", wymiany handlowej oraz współpracy naukowej i kulturalnej.

Szefowie państw Polski i Chin podpisali wówczas oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego, strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. Podkreślono w nim, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym.

REKLAMA

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach/TVN24/x-news:

Polska i Chiny deklarują w nim m.in. działania na rzecz promocji współpracy w ramach polskiego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i chińskiej "Inicjatywy Pasa i Szlaku".

iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej