Waldemar Pawlak

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak jest przeciwnikiem przeprowadzenia referendum w sprawie przyjęcia przez Polskę wspólnej europejskiej waluty.

2008-09-18, 08:26

Waldemar Pawlak

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak jest przeciwnikiem przeprowadzenia referendum w sprawie przyjęcia przez Polskę wspólnej europejskiej waluty. Zdaniem gościa "Sygnałów Dnia" Programu Pierwszego Polskiego Radia, ze spraw gospodarczych nie należy czynić przedmiotu sporów politycznych.

Wicepremier zaznaczył, że przy decyzji o przyjęciu przez Polskę euro należy patrzeć na zyski dla krajowej gospodarki. Minister gospodarki dodał, że waluta krajowa ma wartość wtedy, gdy polityka banku centralnego sprzyja rozwojowi gospodarczemu. Stąd też, zdaniem Waldemara Pawlaka, Szwecja czy Wielka Brytania pozostały przy swoich walutach.

Wicepremier uznał, że najlepszym działaniem w tej chwili jest umożliwienie przedsiębiorcom pełnego rozliczania się w euro. Przypomniał, że trwają prace nad ustawą, która ma to umożliwić i faktycznie wprowadzić podmioty gospodarcze w strefę euro.

W opinii Waldemara Pawlaka, kryzys na światowych giełdach nie wpłynie znacząco na Polskę. Wicepremier zauważył, że obszary dotknięte kryzysem nie są silnie powiązane z kondycją naszej gospodarki. Dodał, że emerytury Polaków, przekazywane Otwartym Funduszom Emerytalnym, są zagrożone jedynie w części, w której ich składki są inwestowane na giełdzie. Podkreślił, że pieniądze przyszłych emerytów trafiają głównie do polskiej gospodarki. Waldemar Pawlak przypomniał, że to od jej rozwoju zależy pomnażanie tych oszczędności.

REKLAMA

Wicepremier i minister gospodarki ostrzega, że wprowadzenie dodatkowych opłat za emisję gazów cieplarnianych dla energetyki zagrażają polskiej gospodarce.

Wicepremier przypomniał, że już toczy się dyskusja w Unii Europejskiej o tak zwanym pakiecie klimatycznym, który może wprowadzić kolejne obciążenia dla polskich elektrowni pracujących w oparciu o paliwa kopalne. Zdaniem Waldemara Pawlaka, jeśli większość państw Unii zgodzi się na opłaty, uderzy to szczególnie w polską energetykę.

Wicepremier przypomniał, że są kraje w Unii, które promują energetykę nuklearną. Waldemar Pawlak dodał, że ewentualne decyzje Brukseli w sprawie pakietu klimatycznego mogą zaś wyglądać, jak karanie Polski za członkostwo w Unii i przymuszanie naszego kraju do kupowania zachodnich technologii energetycznych.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej