Koncert "Młode Wilki" w Muzeum Powstania Warszawskiego

Pieśni z okresu powstania styczniowego i listopadowego oraz utworów harcerskich można było wysłuchać w czasie VIII Koncertu Niepodległości "Młode Wilki", który odbył się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

2016-11-11, 22:40

 Koncert "Młode Wilki" w Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego. Foto: Wikimedia Commons/CC 3.0/Marcin Białek

Posłuchaj

Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, mówi, że to wydarzenie idealnie wpisuje się w misję tego miejsca/IAR
+
Dodaj do playlisty

Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona była pamięci młodzieży walczącej o niepodległość Rzeczypospolitej. Tytuł imprezy - "Młode Wilki" - nawiązuje do słów pieśni Jacka Kaczmarskiego "Obława". Utwór barda Solidarności opowiada - jak podkreślili organizatorzy - "o walce, ucieczce, niebezpieczeństwach w życiu młodych ludzi".

Koncert "zamyka obchody 11 listopada"

- To moment, w którym wszyscy ci, którzy wcześniej byli na demonstracjach i marszach w różnych miejscach Warszawy, mogą się spotkać, uspokoić emocje i wspólnie zaśpiewać. To element pewnego rodzaju klamry – coś, co zamyka obchody Święta Niepodległości. Mimo gorącej atmosfery podczas różnych marszy tu spotykamy się wszyscy, połączeni wspólną tradycją muzyczną – podkreślił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

"

Jan Ołdakowski Mimo gorącej atmosfery podczas różnych marszy tu spotykamy się wszyscy, połączeni wspólną tradycją muzyczną

Program koncertu

Podczas koncertu w Muzeum Powstania Warszawskiego widownia wysłuchała m.in. kompozycji średniowiecznych.

Z tego okresu pochodzi niezwykła pieśń "Pisces salsos et foetentes apportabant alii", czyli tzw. pieśń wojów Krzywoustego. Została zaśpiewana po łacinie.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

KO1200.jpg
Polacy świętowali 98. rocznicę odzyskania niepodległości

Koncert rozpoczął się muzyczną wersją legendy o dzieciach głogowskich podczas oblężenia grodu przez wojska niemieckie w 1109 r., kolejne pieśni podejmowały tematy XIX-wiecznych związków Filomatów i Filaretów, kolejne powstania niepodległościowe, a także XX-wieczne historie młodzieży, działającej w strukturach Strzelca i Legionów, Szarych Szeregów oraz Orlęta Lwowskie.

Na scenie Sali pod Liberatorem zabrzmiały też pieśni o ruchach skautowskich i harcerskich, organizacjach Strzelec i Szare Szeregi. Narracja koncertu poprowadzona została od okresu przedwojennego aż do czasu Polski Ludowej. Niektóre pieśni zinterpretowano na współczesną modłę, ubarwiając teksty muzyką reggae, punkową i rockową.

Od chóru do reggae

W prezentowaniu pieśni patriotycznych organizatorzy sięgnęli po wiele muzycznych estetyk - od chóru, po pieśni ludowe, jazz, muzykę elektroniczną i rockową. Na jednej scenie zagrali m.in. Grzegorz Wilk, Witek - muzyk ulicy, An Ob Bast czy chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej Szachraj. Łącznie dla stołecznej widowni zagrało w piątek 30 artystów.

Koncerty Niepodległości odbywają się od 2009 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego. Specjalne edycje miały miejsce też na Zamku Królewskim w Warszawie, na Westerplatte oraz w Kanadzie.

REKLAMA

Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej