Więcej prokuratorów zajmie się śledztwami ws. reprywatyzacji w stolicy
Zespół, który w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu prowadzi śledztwa ws. reprywatyzacji w stolicy został poszerzony o prokuratorów specjalizujących się w prawie cywilnym i administracyjnym. Taki zespół powołano także w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, która też prowadzi takie śledztwa.
2016-11-18, 15:20
Decyzję podjął prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski. Do zadań nowych prokuratorów będzie należało prowadzenie postępowań związanych z reprywatyzacją nieruchomości położonych na terenie m. st. Warszawy z zakresu prawa administracyjnego i cywilnego.
Powiązany Artykuł
![Kaczyński 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/d9805e9e-b76a-41b4-ada6-78f07b7573bf.jpg)
Prezes PiS: powstał projekt rozwiązujący kwestie nadużyć i afer
"W szczególności będą oni analizowali akta administracyjne i sądowe, będą opracowywali projekty środków prawnych, a także będą brali udział w postępowaniach przed właściwymi organami administracji i sądami powszechnymi oraz administracyjnymi" - dodano w komunikacie PK.
Wszystkie działania podejmowane w sprawach związanych z reprywatyzacją w Warszawie będą koordynowane w Prokuraturze Krajowej. Pracami zespołu koordynującego kieruje Święczkowski.
Na początku września na polecenie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry powołano łącznie trzy zespoły prokuratorskie do spraw warszawskiej reprywatyzacji: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.
REKLAMA
W drugiej połowie października prok. Jacek Wygoda z Prokuratury Krajowej mówił, że śledztwami ws. reprywatyzacji zajmuje się w sumie 34 prokuratorów oraz funkcjonariusze CBA, wywiadu skarbowego i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Dodawał, że obecnie prowadzonych jest ok. 100 postępowań, w tym 20 śledztw - reszta to postępowania sprawdzające. Śledztwa prowadzone są w sprawie, a nie przeciwko danej osobie.
Afera reprywatyzacyjna
Wybuchła pod koniec sierpnia, kiedy "Gazeta Wyborcza" opisała okoliczności reprywatyzacji działki obok Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70.
Powiązany Artykuł
![Beata Szydło PAP_1200_660.jpg](http://static.prsa.pl/images/789be218-f927-4d7a-9626-e2572e823ad3.jpg)
Premier Beata Szydło: powołujemy komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji
Wartość działki szacowana jest na 160 mln zł. Miasto zwróciło ją w 2012 roku w prywatne ręce, mimo że wcześniej przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej (otrzymał je Duńczyk Martin Holger).
Decyzję o zwrocie działki otrzymał od ówczesnego wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakuba Rudnickiego działający w imieniu trójki prawników (którzy nabyli roszczenia do działki od spadkobierców) mec. Robert Nowaczyk. Według "GW" w 2012 roku Rudnickiego i Nowaczyka łączyły relacje biznesowe - byli współwłaścicielami nieruchomości w Zakopanem.
REKLAMA
Władze Warszawy twierdzą, że w sprawie Chmielnej 70 zostały wprowadzone w błąd przez Ministerstwo Finansów, ponieważ w 2010 roku zwróciły się do resortu o informację, czy przyznane zostało odszkodowanie za nieruchomość. Według warszawskiego ratusza MF wskazało wówczas, że nie dysponuje odpowiednią dokumentacją.
Ministerstwo wskazuje, że 11 lutego 2011 roku przekazało do Biura Gospodarki Nieruchomościami wykaz podmiotów, którym duńska administracja przyznała odszkodowania. W wykazie tym znajduje się nazwisko Holger, bez wskazania mienia objętego odszkodowaniem. W ocenie ministerstwa władze Warszawy powinny wstrzymać decyzję o zwrocie nieruchomości Chmielna 70.
Po tym, jak sprawę opisały media, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że zwrot działki przy PKiN był pochopny, a odpowiedzialni są miejscy urzędnicy. Dyscyplinarnie zwolniła dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajko, jego zastępcę Jerzego Mrygonia oraz Krzysztofa Śledziewskiego z BGN pracującego przy decyzji zwrotowej dla Chmielnej 70.
![](http://static.prsa.pl/images/e265d03d-0c04-45b4-8763-7f63989c9e47.jpg)
Fot. PAP/Maciej Zieliński
REKLAMA
Prokuratorzy badają zarówno, czy doszło do wyłudzeń przez posłużenie się nieprawdziwymi lub podrobionymi dokumentami, jak i czy doszło do przestępstw urzędniczych - niedopełnienia obowiązków, niegospodarności lub zmowy. Oprócz postępowań karnych, w sprawie reprywatyzacji ponad 150 kamienic prokuratura angażuje się w postępowania cywilne i administracyjne.
iz
REKLAMA